Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Procesja w Bobowej

Autor: Jakub Oślizło
W Kościele Katolickim obchodzona jest dzisiaj Niedziela Palmowa - Męki Pańskiej, która jest upamiętnieniem triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wierni przychodzą do świątyń z palmami, aby je poświęcić oraz wziąć udział w procesji.

Niestety z roku na rok tradycja wykonywania własnoręcznie zdobionych palm zanika. Z pomocą wychodzą ośrodki edukacji i kultury m.in. Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa jak również poszczególne szkoły, w których organizuje się warsztaty robienia palm. Mimo, to w ręku znacznej części wiernych widać zakupione na targu lub sklepie komercyjne ozdoby.

– Niedziela Palmowa jest pamiątką wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy – komentuje dzisiejsze wydarzenia ks. Marian Jedynak proboszcz Bobowej. – Tą niedziela rozpoczynamy rozważanie tych najważniejszych tajemnic związanych z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. W tym tygodniu czeka nas Wielki Czwartek, podczas którego przeżywamy tajemnice ustawienia najświętszego sakramentu oraz kapłaństwa. Wielki Piątek to dzień dla każdego Chrześcijanina pełen smutku i żałoby bowiem jest to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. W Wielką Sobotę tradycyjnie już święcimy pokarmy na stół świąteczny, Wielkanocny, dzielimy się radością nie tylko z rodziną. Chrystus zmartwychwstał dla nas wszystkich. Pokonał śmierć, grzech, szatana i w tym zwycięstwie swoim dał nam udział ciesząc się tym wszystkim co wydarzyło się w Wielką Niedzielę. W okresie tym pragniemy również składać sobie jak najlepsze życzenia oby to zmartwychwstanie Chrystusa pozwoliło nam powstawać z tych różnych ziemskich przywiązań do nowego, lepszego życia. Oby te święta odrodziły nas przede wszystkim duchowo i wewnętrznie.

Nazwa tego dnia pochodzi od wprowadzonego w XI wieku zwyczaju święcenia palm. W tym dniu w kościołach w Polsce będą odbywać się uroczyste procesje, których uczestnicy nieść będą kolorowe palmy, przedtem poświęcone przez kapłanów.

Księża we wszystkich kościołach przypominają o odpowiednim przeżyciu Triduum Paschalnego. Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniami duszpasterskimi swoich parafii.

Parafia Bobowa
Parafia Siedliska pw. Św. Mikołaja
Parafia Siedliska pw. Św. Piotra i Pawła

fot. Jakub Oślizło

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy