Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kładko-most, który ułatwia codzienne życie bobowian (TV)

08.04.2015 Autor: Jakub Oślizło
Wiele emocji budziła sprawa zamknięcia w połowie września kładko-mostu przy ulicy Topolowej w Bobowej i wyznaczenia dość kłopotliwych objazdów. Po kilkumiesięcznym remoncie, który kosztował ponad 140 tysięcy złotych przeprawa została uruchomiona początkiem grudnia 2014 roku.

Kładko-most ułatwia codzienne życie wielu mieszkańcom zamieszkałym po drugiej stronie rzeki Białej. Ułatwia nie tylko przejazd ale także dojazd służb medycznych oraz ratunkowych. Dopóki był zamknięty społeczeństwo musiało korzystać z mostu na ul. Długoszewskich lub aż w Sędziszowej. Wykonując remont, Urząd Gminy chciał zmienić podłoże z drewnianego na asfaltowe jednak konstrukcja mostu nie wytrzymałaby większego obciążenia. Z tego powodu przed przeprawą postawiono znak zakazujący mi.in. ruchu zaprzęgów konnych oraz traktorów a także ograniczający przejazd pojazdów powyżej 1,5 tony. Jednak kiedy wykonywaliśmy reportaż to najczęściej korzystali z niego rowerzyści, piesi oraz samochody osobowe.

– Kładko-most, przy którym się właśnie znajdujemy, pełni bardzo ważną rolę w komunikacji między tzw. Berdechowem częścią Bobowej, a miastem, samym centrum. Są wśród mieszkańców pewne przyzwyczajenia spowodowane wykonaniem nawierzchni asfaltowej oraz kiedyś właśnie wybudowanie tego kładko-mostu dlatego jego brak skutkowałbym by tym, że dzisiaj trudno by się było mieszkańcom przyzwyczaić do innego rozwiązania. W ubiegłym roku ponieśliśmy wydatek około 150tys złotych na kapitalny remont tego kładko mostu i niestety ze względów technologicznych i konstrukcyjnych nie dało się tutaj zastosować innej technologii, więc podłoże jest dalej drewniane. Oczywiście drewno to zostało w odpowiedni sposób zaimpregnowane ale należy o niego odpowiednio dbać, właściwie użytkować. Przede wszystkim przestrzegać przepisów ruchu drogowego i oznakowania, które się tutaj znajduje, będzie zależało od tego jak mieszkańcy się dostosują do znaków drogowych. Myślę, że ten kładko-most będzie przez długie lata im służyć i na pewno będzie pełnił ważną rolę takiego łącznika tego przysiółka z samym centrum Bobowej – skomentował Wacław Ligęza burmistrz Bobowej.

 

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)