Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Trudne wybory gimnazjalistów (TV)

07.05.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Uczniowie klas trzecich gimnazjum stoją teraz przed niełatwym wyborem dalszej drogi kształcenia. W ostatnim czasie otrzymali mnóstwo ofert i informacji z różnych szkół średnich funkcjonujących w bliższej i dalszej okolicy. Teraz pozostaje tylko dokonać wyboru.

To trudna decyzja, nierzadko wpływająca na dalsze życie tych młodych ludzi. Po kilkunastu latach sztucznego promowania wykształcenia ogólnego, rynek pracy zweryfikował te nie do końca przemyślane działania władz oświatowych. Dowodem na to jest ogłoszenie przez Ministerstwo Edukacji obecnego roku – Rokiem Szkolnictwa Zawodowego, oraz obietnica zwiększania poziomu finansowania tego typu szkół.

Według Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia oraz Powiatowych Urzędów Pracy duża grupa osób z wykształceniem ogólnym – mimo ukończonych studiów nie może znaleźć pracy. Coraz łatwiej znajdują ją natomiast osoby mające konkretny zawód i dobre przygotowanie do jego wykonywania.

Po okresie kryzysu,  w gospodarce wielu krajów UE w tym Polski widać istotne ożywienie, które objawia się między innymi wzrostem zatrudnienia. Większość ofert w kraju i za granicą kierowana jest jednak do osób posiadających konkretny, poszukiwany zawód.

O ile duże aglomeracje miejskie i ich bliskie otoczenie mogą liczyć na rozwój przemysłowy oparty o inwestycje krajowe i zagraniczne, o tyle tereny bardziej oddalone powinny skupiać się na drobnej przedsiębiorczości, usługach, turystyce i handlu.

Młodzi ludzie – absolwenci gimnazjów coraz częściej rozumieją te prawidła rynku i sięgają po oferty szkół ponadgimnazjalnych kształcących na poziomie szkoły zawodowej i technikum w konkretnych – pożądanych zawodach.  Z informacji uzyskanych w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej już widać duże zainteresowanie zawodami budowlanymi: monter suchej zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie  oraz dekarz, co jest odbiciem ożywienia branży budowlanej.

Zainteresowanie zawodami technik i mechanik samochodowy również wskazuje na dobrą kondycje tego sektora usług. Ciągłe zapotrzebowanie na dobrych informatyków oraz osoby świadczące usługi w zakresie obsługi podatkowo- księgowej firm i instytucji powoduje, że informatyk i ekonomista to wciąż atrakcyjne zawody na rynku pracy.

Absolwentki gimnazjum zainteresowane fryzjerstwem twierdzą, że każdy dobry zakład kosmetyczno-fryzjerski w regionie nie narzeka na brak pracy, stad zainteresowanie tym kierunkiem.

Tak jak przewidywano, rozwój sieci handlowej w Bobowej i okolicy daje nowe miejsca pracy absolwentom kierunku – sprzedawca.  Zwiększenie zainteresowania szkolnictwem zawodowym to dobra tendencja, a poparcie jej konkretnymi działaniami rządu i zauważalne ożywienie w gospodarce każą młodym ludziom optymistycznie spoglądać w przyszłość.

Podkreślałem to już nieraz – opłaca się być dobrym fachowcem w obecnych czasach, aby znaleźć pracę i oczekiwać za nią godnego wynagrodzenia – komentuje Janusz Średniawa, członek komisji rekrutacyjnej w ZSZ w Bobowej.

Jestem przekonany, że zawody proponowane przez naszą szkołę są uczciwą ofertą skierowana do gimnazjalistów, a nie dawaniem im złudnych nadziei poprzez promowanie kierunków o marketingowo ładnie brzmiącej nazwie – co niestety dzisiaj jest zjawiskiem powszechnym. Mam nadzieję, ze mądrość gimnazjalistów i ich rodziców pozwoli im wybrać sprawdzone i dobrze przygotowujące do przyszłej pracy i życia miejsce dalszego kształcenia. O tym, że szkoła, w której pracuję dobrze realizuje misję właściwego przygotowania zawodowego naszych uczniów świadczy wieloletnia obserwacja losów jej absolwentów na rynku pracy, która w pełni potwierdza profesjonalizm placówki w tej kwestii – podsumowuje swoją wypowiedź dla nas Janusz Średniawa.

Więcej informacji w poniższym materiale filmowym, do którego oglądnięcia serdecznie zapraszamy.

fot. Mateusz Książkiewicz – zdjęcia z Dnia Otwartego jaki odbył się w ZSZ w Bobowej

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)