Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Pomóżmy pszczołom – pszczoły pomogą nam”czyli pierwszy dzień Biesiady u Bartnika

Autor: Paulina Wilczyńska
Wczoraj w Sądecki Bartniku rozpoczęła się już po raz 24 coroczna Biesiada. Sobotni dzień przyciągnął tłumy gości za sprawą konferencji pn. „Pomóżmy Pszczołom – pszczoły pomogą nam”. Każdy amator czy zawodowy pszczelarz miał okazję, by podzielić się swoimi przemyśleniami jakie doświadczył na swojej pasiece w poprzednich latach.

Jest zapotrzebowanie od pszczelarzy, by spotykać się z ludźmi, którzy coś mogą nam pomóc – mówi Janusz Kasztelewicz, właściciel firmy Sądecki Bartnik. Na konferencję przyjechali do nas naukowcy, decydenci. W ostatnich czasach coraz trudniej prowadzi się te pszczoły i w związku z tym naukowcy tu przyjeżdżają, pokazują oraz mówią o tym jak o pszczoły dbać i jakie nowe preparaty stosować. Przy okazji jest możliwość zaopatrzenia się przez pszczelarzy w nowości, wezę, matki pszczele czy literaturę i filmy pszczelarskie. Pszczelarze spotykając się razem przekazują sobie wiedzę, jeden – drugiemu w bezpośrednich rozmowach. Przy pszczołach nie wystarczy rok, dwa czy nawet trzy musi być parę naprawdę parę lat praktyki i zdobywanie tej wiedzy od naukowców.

Oprócz atrakcji dla pszczelarzy, myślę że jest także coś ciekawego dla zwykłych turystów, ludzi którzy zjadają miód. Będziemy mieć m.in występ zespołu mażoretek, jest to coś nowego, grupa rycerska, regionalny zespół oraz niedzielny występ Sióstr Matkowskich – mówi Wiesław Janowski – dyrektor od spraw handlowych w firmie Sądecki Bartnik.

Zapraszamy na kolejny dzień „Biesiady u Bartnika”, uroczyste rozpoczęcie już o godzinie 11.

fot: Aleksandra Durlak

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy