Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rycerze opanowali Dwór w Jeżowie czyli piknik historyczny po raz piąty! (TV)

28.07.2015 Autor: Łukasz Augustyn
Za nami już V Piknik Historyczny "Z Bobowej pod Grunwald", który odbył się w minioną niedzielę 26 lipca br na dziedzińcu dworu obronnego w Jeżowie. Wydarzenie dzięki ciekawemu programowi cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Bobowa oraz okolic.

Organizacją pikniku jak co roku zajął się Urząd Miejski w Bobowej, Stowarzyszenie Gryf oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Celem wydarzenia jest popularyzacja historii średniowiecza, w której swój udział mieli przodkowie mieszkańców Bobowej a mowa tutaj o 46 chorągwi Zygmunta Gryfity biorącej udział w Bitwie pod Grunwaldem.

W tegorocznym programie nie zabrakło występów artystycznych, wśród nich: Gabrysi Ligęzy i Dominika Żarnowskiego uczniów Szkoły Muzycznej w Bobowej oraz grup tanecznych: ze Szkoły Podstawowej w Jankowej i „Kaczupino”. Średniowieczny taniec zaprezentowali członkowie konfraterni Miecza i Topora z Sędziszowej. Niespodzianką była prezentacja utworów ukraińskich oraz Hymnu Państwowego Ukrainy przez tamtejszą młodzież, która przebywa w naszej gminie na zorganizowanej kolonii.

Uwagę wszystkich gości przyciągnęła za sprawą dźwięku armat oraz szczęku żelaznych mieczy inscenizacja „Napad na zamek” przygotowana przez bractwo rycerski z Bobowej oraz Sędziszowej. Chętni mogli odwiedzić rycerską wioskę by zobaczyć jak żyli ludzie w średniowieczu.

Na jeżowskiej scenie koncert dała także Orkiestra Dęta OSP Siedliska, kapela ludowa „Trzcinicoki. Finałowym punktem pikniku był koncert zespołu Redlin oraz zabawa taneczna przy muzyce lokalnego zespołu Silver.

Dla najmłodszych przygotowano zjeżdżalnie, wesołe miasteczko a także zabawy prowadzone przez pracowników Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. O odpowiedni stan ciała dbały stoiska gastronomiczne. Przybyli do Jeżowa chętnie kosztowali także lodów tradycyjnych Gucwa, których to lodziarnia świętuje w tym roku 25 lat istnienia. Niewątpliwie każdy z gości mógł znaleźć pośród wielu atrakcji coś dla siebie, niezależnie od wieku czy zainteresowań.

Piknik do Jeżowa przyciągnął jak zawsze zacnych gości, wśród nich m.in.  senatora Stanisława Koguta oraz poseł na Sejm RP Barbarę Bartuś.

– Już po raz szósty spotykamy się tutaj w Jeżowie w scenerii dworu obronnego na kolejnej 605 już rocznicy bitwy pod Grunwaldem – mówi Wacław Ligęza  burmistrz Bobowej. – Ze źródeł historycznych wiemy, że 46 chorągiew z Bobowej pod dowództwem Zygmunta Gryfity uczestniczyła w bitwie pod Grunwaldem. Stąd właśnie chcielibyśmy przekazywać tę wiedzę historyczną najmłodszym ale nie tylko. (…) Gościmy tutaj grupę dzieci z Ukrainy, które zostały dotknięte czymś najbardziej okrutnym czyli wojną. W Bobowej będą na okres dwóch tygodni i cieszą się chociaż przez ten krótki okres czasu mogą cieszyć się spokojem i  radością. Staramy się im tutaj stworzyć jak najlepsze warunki aby czuły się jak najlepiej. Organizatorami pikniku jak co roku są Centrum Kultury w Bobowej Stowarzyszenie Gryf oraz gmina Bobowa. Ludzi z każdą godziną przybywa czyli warto ją organizować, jest ona zresztą na stałe wpisana do kalendarza imprez organizowanych przez naszą gminę.

Korzystając z okazji zapytaliśmy burmistrza o możliwość zaproszenia popularnego zespołu aby zwiększyć prestiż imprezy: – To wszystko będzie uzależnione od różnych okoliczności. Wiadomo staramy się o środki finansowe i jeśli udałoby się te środki zewnętrzne pozyskać to chcielibyśmy żeby przy tej właśnie okazji wystąpił jakiś znany zespół, który na pewno przyczynił by się do uatrakcyjnienia tego pikniku historycznego – dodał burmistrz.

fot. zespół redakcyjny

Teleskrót

Cała relacja z pikniku historycznego

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)