Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Skradziono niebezpieczny pierwiastek promieniotwórczy!

Autor: Łukasz Augustyn
Od kilku godzin na terenie całego kraju trwa akcja poszukiwawcza skradzionego urządzenia zawierającego materiał promieniotwórczy, jakim jest bardzo szkodliwy dla zdrowia iryd.

Do kradzieży doszło w Zabrzu. Podczas prac ciepłowniczych jeden z pracowników pozostawił ów przedmiot na jakiś czas, a po jego powrocie urządzenia już nie było.

Skradziony przedmiot to tzw. Gammamat, w urządzeniu znajdował się promieniotwórczy iryd (Ir-192), który miał posłużyć do wykonywania badań radiologicznych. Przedmiot waży ok. 16 kilogramów, ma 20 cm długości, 15 cm wysokości oraz 10 cm szerokości.

Konstrukcja obudowana jest blachą z symbolem (Atomu), że znajduje się w nim materiał promieniotwórczy. Według specjalistów z Państwowej Agencji Atomistyki zamknięte urządzenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, lecz jakakolwiek próba otworzenia lub zniszczenia go może być niebezpieczna.

Wszystkie osoby, które mają informacje pomocne w odnalezieniu przyrządu, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Zabrzu pod numerem telefonu (32) 277 92 00 lub z najbliższą jednostką Policji pod numerami alarmowymi 112 i 997.

źródło/fot : Policja

13868bd15d3a00f37c7eb7d1898b5a5c

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy