Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy można wycenić pamięć? Obelisk dla ś.p. Grzegorza Stecha

Autor: Łukasz Augustyn
Nieopodal nowo-powstałej obwodnicy w Siedliskach, przy skraju chodnika dla pieszych stanął obelisk upamiętniający ś.p. Grzegorza Stecha, wieloletniego dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, którego pomysły wpłynęły na komfort życia Bobowian.

Osoba Grzegorza Stecha była wyjątkowa życzliwa dla samorządowców z terenu powiatu gorlickiego ale nie tylko. To właśnie za sprawą działań dyrektora oraz lokalnych gospodarzy m.in. zlikwidowano ostatni most drewniany na drodze wojewódzkiej w Sękowej czy powstał innowacyjny jak na ubiegłe lata wiadukt w Bobowej.

– Świętej pamięci dyrektor Grzegorz Stech był bardzo przyjazny w stosunku do naszej gminy, naszych mieszkańców – opowiada Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. – Jak teraz popatrzymy to wszystkie chodniki, które powstały są niejednokrotnie wykonane przy jego częściowym udziale. Wspierał inicjatywy podejmowane przeze mnie i moich współpracowników. Jedną z pierwszych inwestycji zrealizowanych dzięki jego pomocy był wiadukt. Jak na tamte lata, został wykonany innowacyjną technologią, której w Polsce jeszcze nie było. Był to nowatorski projekt wykonany system norweskim. Forsował tę sprawę na zarządzie województwa i w sejmiku dzięki czemu udało się tą wielomilionową inwestycję zrealizować oraz dodatkowo modernizację drogi nr 981. Również pomysł łącznika-obwodnicy aby ominąć dwa skrzyżowania kolizyjne z torami, to także był jego pomysł. Tym samym znacznie poprawi się bezpieczeństwo, ponieważ omija się dwa przejazdy kolejowe, na których zawsze występuje ryzyko i niebezpieczeństwo. Zwiększa się także płynność przejazdu a dodatkowo dzięki wysokiemu nasypowi zwiększa się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obiektów znajdujących się po drugiej stronie drogi. Nowy odcinek będzie spełniał wszystkie wymogi, jakie przepisy stanowią dlatego będą m.in. zatoczki autobusowe, oświetlone skrzyżowania, lewo skręt, prawo skręt. Myślę, że jest to ważny ciąg komunikacyjny dla naszej gminy, bowiem większość osób podróżuje od Tarnowa, Krakowa czy Warszawy. To właśnie dzięki inicjatywie, która została wdrożona przez pana Grzegorza Stecha a jest już na ukończeniu osoby te będą mogły podróżować płynnie i bezpiecznie. 

Ś.P. Grzegorz Stech był absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i prawa administracyjnego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1985 r. rozpoczął pracę w Rejonie Dróg Publicznych w Krakowie. W 1991 r. awansował na stanowisko dyrektora. W latach 1996 – 1999 pracował na kierowniczych stanowiskach w firmach z branży drogowej. Dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie był od września 1999 r. Miał pod swoją pieczą 284 pracowników oraz ponad 1377 km dróg w całej Małopolsce. Aktywnie uczestniczył w pracach Prezydium Konwentu Dyrektorów Zarządów Dróg Wojewódzkich. Wiele lat był również wiceprezesem Polskiego Kongresu Drogowego. Był cenionym ekspertem z zakresu drogownictwa, wielokrotnie nagradzanym za swoją pracę. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (3 maja 2013 r.), Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, laureat nagrody specjalnej Pontifex Cracoviensis 2013 za całokształt pracy zawodowej, za nowatorskie rozwiązania w realizacji ponad 100 obiektów inżynieryjnych i mostowych w Małopolsce oraz indywidualnej nagrody „Za pracę na rzecz drugiego człowieka” przyznanej przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach (2008 r.).

Powstanie obelisku wraz z płytą upamiętniającą nieżyjącego już dyrektora zaakceptował burmistrz oraz Rada Miejska. Wszyscy radni byli za jego powstaniem, natomiast całkowity koszt jego wykonania to około 6 tysięcy złotych.

fot. Łukasz Augustyn

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy