Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dotacja dla OSP Bobowa z programu Małopolskie Remizy

Autor: Mateusz Książkiewicz
Niecałe 10 tysięcy złotych otrzymała gmina Bobowa jako dotację celową na remont remizy OSP Bobowa w ramach programu Województwa Małopolskiego pn. Małopolskie Remizy. To niezbyt duży zastrzyk finansowy jednak ze środkami Urzędu Miejskiego w Bobowej pozwoli na wykonanie niezbędnych prac.


Małopolskie Remizy to nie jedyny projekt Województwa Małopolskiego, który poprawia jakość i warunki pracy jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z naszego regionu. Dzięki podjętym staraniom zarząd województwa przeznaczył 500 tysięcy złotych na nowy program pn. Bezpieczna Małopolska umożliwiający zakup sprzętu i umundurowania niezbędnego do codziennej pracy strażaków-ochotników z Małopolski.

Tegoroczna, pierwsza edycja programu od razu spotkała się z dużym zainteresowaniem gmin – do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu wpłynęły w sumie 82 wnioski. Ostatecznie Zarząd Województwa Małopolskiego zadecydował o udzieleniu pomocy 51 gminom, czyli w efekcie 118 jednostkom OSP na łączną kwotę 506 848 zł. Dzięki dofinansowaniu w ramach „Bezpiecznej Małopolski” jednostki OSP z Małopolski zakupią w sumie: 36 systemów selektywnego alarmowania, 7motopomp pożarniczych, 17 pomp szlamowych, 4 agregaty prądotwórcze, 7 pilarek ratowniczych, 2 mierników wielogazowych, 2 mierniki jednogazowe, 6 defibrylatorów,  14akumulatorowych masztów oraz 192 sztuk odzieży ochronnej do działań bojowych.

Program „Bezpieczna Małopolska” to odpowiedź na sygnały docierające od władz Województwa Małopolskiego. Do tej pory środki na sprzęt dla OSP były przekazywane incydentalnie – na konkretny wniosek gminy, jednostki czy Państwowej Straży Pożarnej. Po uruchomieniu programu „Bezpieczna Małopolska” wsparcie dla OSP będzie nie tylko bardziej uporządkowane, ale też szybciej dostępne.

Na prace remontowo-modernizacyjne bobowskiej remizy druhowie z Bobowej staraniem swoim oraz pracowników Urzędu Miejskiego otrzymali 9 672,00zł. Ponieważ kwota ta nie wystarczyłaby na wykonanie prac, bobowski samorząd dołożył kilkanaście tysięcy złotych. Szacuje się bowiem, że remont pochłonie około 25 tysięcy złotych.

– Cała kwota dotacji w tym roku zostanie przeznaczona na remont garażu i remizy OSP Bobowa – mówi Wacław Ligęza burmistrz miasta i gminy Bobowa. W pierwszym przypadku czyli garażu, zostanie wykonana wymiana pokrycia dachu, która dotychczas było z eternitu. Druga część dotyczy remontu toalet w remizie, miejsc w których powinien być zapewniony odpowiedni standard. Korzystają z nich nie tylko strażacy ale także orkiestra oraz goście. Pozostała kwota potrzebna do wykonania tego zakresu prac będzie pochodziła z Urzędu Gminy. Ten remont jest niezbędny. Zastrzyk w postaci dotacji celowej województwa pomaga nam obniżyć koszty. Dobrze, że on jest bo w innym przypadku musielibyśmy wszystko zrealizować z własnych środków.

źródło: UMWM / własne

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy