Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

300 dni do Światowych Dni Młodzieży. Czy Bobowa jest gotowa?

Autor: Łukasz Augustyn
Już niecałe 300 dni pozostało Światowych Dni Młodzieży w Polsce a dokładnie w Krakowie. Niewątpliwie będzie to jedno z największych wydarzeń kulturalno-religijnych w naszym kraju ostatnich lat.

W wtorkowe popołudnie 22 września br. w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyła się konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom diecezji tarnowskiej do Światowych Dni Młodzieży oraz poprzedzających wydarzeń. Spotkanie z dziennikarzami zwołał zespół pracujący przy organizacji ŚDM w składzie: ks. Paweł Górski- koordynator diecezjalnego zespołu ds. ŚDM oraz członek Krakowskiego Zespołu ŚDM, Anna Szczepanek, osoba odpowiedzialna za sekcję wolontariatu. Gośćmi konferencji byli: ks. Andrzej Faron, odpowiedzialny za zorganizowanie Synaju w Krynicy, burmistrz Krynicy- Zdrój dr Dariusz Reśko oraz specjalistka od spraw organizacji imprez w Krynicy- Judyta Zięba. Reprezentantem władz Nowego Sącza był Jerzy Gwiżdż zastępca prezydenta Nowego Sącza. Prowadzącym konferencję był ks. Andrzej Augustyn

Głównym tematem były sprawy organizacyjne ŚDM oraz tzw.”Synaju” czyli szeregu wydarzeń poprzedzających ŚDM. W naszej diecezji odbędą się one na tydzień przed głównym wydarzeniem. Jak sami organizatorzy podkreślają: oprócz spraw organizacyjnych, przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży ma być swoistym przybliżeniem się do Boga i duchowym przygotowaniem do obchodów tych wydarzeń. W tym celu w parafiach diecezji tarnowskiej zawiązują się sztaby wolontariuszy, którzy wspierać będą ŚDM na różnych płaszczyznach począwszy od logistyki, informacji, tłumaczy, po obsługę informatyczną czy też przygotowywania czuwań modlitewnych.

Światowe Dni Młodzieży będą trwać dwa tygodnie. Pierwszy tydzień to Tydzień Misyjny w diecezjach, w dniach od 20 – 25 lipca, natomiast drugi tydzień to główne wydarzenia w Krakowie. Na konferencji przekazano informację o tym, że cztery dekanaty z diecezji tarnowskiej włączone zostały w III Strefę Krakowa. Dzięki czemu, uczestnicy z tych dekanatów będą brać udział w Tygodniu Misyjnym oraz w przygotowaniach w Krakowie. Wiąże się to z dużym zainteresowaniem przybyłych osób na ŚDM do diecezji Tarnowskiej. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że będzie około 16 tysięcy osób, z czego 13 tysięcy jest już zarejestrowanych. Pielgrzymi mieszkać będą u rodzin w parafiach diecezji tarnowskiej. Szacuje się, że w każda parafia przyjmie ok. 40-50 osób.

Związku z przyjęciem tak licznej ilości osób ważne jest, aby na terenach parafii powstawały grupy wolontariacie w ramach ŚDM w skład, których wejdą osoby dorosłe, grupy różańcowe, Strażacy, Koła Gospodyń wiejskich, ruchy oraz stowarzyszenia działające na terenach parafii oraz co najważniejsze młode osoby, które będą tworzyć struktury takich grup.

Spotkania a dokładnie konferencje organizacyjne w ramach ŚDM odbywają się równo, co 100 dni, dotychczas odbyły się już dwa spotkania. Pierwsze z nich miało miejsce w Tarnowie a drugie w Bochni. Kolejne spotkanie zaplanowane jest w Krynicy, na które już teraz zapraszał Burmistrz Krynicy Zdrój dr Dariusz Reśko.

– System diecezjalny podzielony jest tak, że mamy swoje okręgi, w skład których wchodzą poszczególne dekanaty od trzech do pięciu, w dekanatach bazujemy na parafiach – opowiada o organizacji wolontariatu Anna Szczepanek, koordynator wolontariatu w diecezji tarnowskiej. – Chcieliśmy, aby system, który jest systemem kurialnym działał jak najlepiej. Powołaliśmy więc animatorów młodzieży. W dekanatach bobowskim, łużniańskim czy grybowskim Ci animatorzy działają dość dobrze i konkretnie. Oprócz animatorów dekanalnych powołani są animatorzy parafialni, to oni będą wchodzić w skład komitetów. Rzeczywiście dużo się dzieje na naszym terenie. Słyszymy, że młodzież organizuje swoje finanse, robi różne akcje, włącza się również w projekt biletu dla brata czyli wspomaga młodzież ze wschodu, która chciałaby przyjechać na ŚDM. Oprócz akcji finansowych i zaplecza organizacyjnego wiem, że dzieje się wiele w kontekście czuwań. Organizuje się kolejne spotkania modlitewne. Młodzież chce się organizować, jeśli niema takiej możliwości w danej parafii, spotyka się w dekanacie. Te czuwania rosną w siłę, rosną w ludzi i rzeczywiście dzieje się coraz więcej. Jesteśmy na etapie powoływania komitetów organizacyjnych, które będą dla nas swoistym punktem informacyjnym jakie dane są w konkretnej parafii. W tym momencie na poziomie diecezjalnym mogę powiedzieć, że mamy 50 wolontariuszy wśród których są także osoby z Bobowej czy Grybowa.

Annę Szczepanek zapytaliśmy także o koszt udziału w wolontariacie, o którym grzmiały ogólnopolskie media: – Nie należy rozumieć, że wolontariusze płaca za udział w wolontariacie. To nie jest tak. Każdy uczestnik spotkania w Krakowie będzie kupował swój pakiet. Te pakiety różnią się cenowo, od 150 zł do 690 zł. Jest to koszt dla każdego uczestnika niezależnie jak bardzo byłby zaangażowany, dla każdego uczestnika ŚDM w Krakowie. Natomiast wolontariusze dzięki swojej posłudze, a są to wolontariusze Krakowscy co trzeba zaznaczyć, będą mieli te pakiety jeszcze tańsze. Ani w wolontariacie krakowskim ani w tarnowskim za samą posługę wolontariacką nie wnosi się żadnej opłaty. 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy