Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowe miejsce odrestaurowanej kapliczki świętego Jana Nepomucena

Autor: Mateusz Książkiewicz
Ze względu na nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 981 będący obwodnicą Siedlisk i Sędziszowej niezbędnym okazało się przeniesienie kapliczki św. Jana Nepomucena znajdującej się przy łuku starej drogi, przed przejazdem kolejowym.

Zmiana miejsca była okazją do wykonania gruntownej renowacji, której koszty zabezpieczono przy okazji budowy obwodnicy czyli docelowo pochodziły z Zarządu Dróg Wojewódzkich. Powstanie kapliczki w Siedliskach datuje się na koniec XIX wieku. W niektórych publikacjach podaje się, że została wykonana w 1865 roku. Jest to kamienny postument, na którym jest figura św. Jana Nepomucena osłonięta blaszanym zadaszeniem.

– Myślę, że gdyby nie ta inwestycja to kapliczka ta musiałaby popadać w dalszą degradację a przecież jest to już wiekowa figura – tłumaczy Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. – Była to dobra okazja, żeby przy tej sposobności, przy budowie łącznika, kompleksowo ją odnowić i odrestaurować. Prezentuje się teraz pięknie. Obecnie została umieszczona po drugiej stronie przejazdu kolejowego. Moim zdaniem jest to lepsze miejsce od poprzedniego. Po pierwsze procesje, które tam przechodzą nie będą musiały pokonywać przejazdu kolejowego a to zawsze stwarza jakieś zagrożenie. Po drugie, będzie tam więcej miejsca przez co wierni będą mogli bezpiecznie się modlić podczas organizowanych przez rektorat św. Mikołaja procesji. Teren wokół postumentu oraz figury zostanie jeszcze odpowiednio przygotowany. Myślę, że to wszystko przyniosło odpowiednie efekty. Najważniejsze jest to, że kapliczka została pięknie odrestaurowana i nie musieliśmy ponosić ekstra-kosztów z tytułu jej renowacji. Wszystkim nam bardzo zależało na tym aby tak cenny zabytek oraz święty czczony przez lokalną społeczność był godnie posadowiony, żeby pełnił swoją służbę kultu religijnego, jak do tej pory. Za remont kapliczki zapłaciło głównie Województwo Małopolskie oraz częściowo gmina oczywiście. Nie musieliśmy przechodzić przez procedury związane z uzgodnieniami, bo wzięła to na siebie firma, która wykonuje całą inwestycję związaną z obwodnicą.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy