Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Prof. Kozioł: na walutę euro jeszcze poczekamy! (TV)

15.09.2015 Autor: Duda Justyna
Od 25 lat Forum Ekonomiczne jest miejscem dyskusji i wyciągania wniosków. Większość z nas na własne oczy widzi, ile zmian przeszedł nasz kraj i jak się rozwija. Jednak, jak bezustannie podkreślano na tegorocznym forum, nie jest to koniec.

Zmiany są wciąż bardzo potrzebne, gdyż zarówno Polska jak i Unia Europejska stają przed nowymi wyzwaniami. Swoją opinią na temat tych corocznych spotkań w Krynicy Zdroju podzielił się z nami prof. nadzw. Józef Kozioł, polski ekonomista i polityk, rodowity Szalowianin – Forum od 1990 roku bardzo się zmieniło. Zmienia się ono szybciej niż rzeczywistość antycypując to, co nas czeka. Co czeka nas jako kraj, co czeka naszą scenę polityczną, rozwój ekonomiczny, co nas czeka jako członka UE – tak z punktu rozwoju gospodarczego jak i bezpieczeństwa energetycznego i militarnego.

Osobiście byłem bardzo zainteresowany kwestią euro, wspólnej waluty. Czyli w istocie rzeczy członkostwa Polski w unii gospodarczo – walutowej. Kiedyś nawet poświęciłem publikację temu zagadnieniu w 2008 roku. Wtedy w tej publikacji, której tytuł brzmiał „Polska droga do euro” przewidywałem, że najwcześniej Polska przyjmie tę walutę w 2016 roku. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten termin jest bardzo odległy. Czeka nas dużo pracy i odpowiedzi na pytania: jakie są mocne strony a jakie słabe, jakie szanse a jakie zagrożenia, co czynić, by wyprzedzać innych, by być bardziej nowoczesnym krajem, by mieć kapitał zewnętrzny, by zapewniać miejsca pracy a więc minimalizować bezrobocie, ponieważ z tym także wiąże się wspólna waluta. Kolejnym tematem, który mnie również zainteresował była lokalna kwestia polityki w ramach Karpat. Brałem udział w koncepcji, którą miejscowi nazywają ustawą górską dla rejonów górskich i podgórskich. Należałoby powrócić do tego tematu, na nowo spojrzeć na kwestie ekonomiczne także tego regionu. Bardzo mocno mnie interesowały także wielkie problemy jak strategia gospodarcza naszego kraju i konkurencyjność gospodarki na tym tle. Równie istotna jest siła Polski – w sensie otwartości, a jednocześnie budowania silnej pozycji Polski w UE rozumianej jako unia ojczyzn.

Tegoroczne Forum ma ok 180 paneli, więc rozmaitość tematyki jest bardzo duża: od polityki gospodarczej, do społecznej, demograficznej. Ten ostatni temat jest bardzo ważny, bo niestety Polki w przeciwieństwie do naszych mam rodzą znacznie mniej niż powinny rodzić. Taką mamy dziś sytuację, że przeciętna Polka w odpowiednim wieku rodzi 1,2 dziecka, a powinna rodzić 2,2, żebyśmy jako naród się nie kurczyli, tylko rozwijali – kończy profesor.

 
[jwplayer playlistid=”111822″]

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)