Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Uczniu sprawdź kiedy będziesz miał wolne od szkoły !

Autor: Dorota Pietrzak
W zeszły wtorek rozpoczął się kolejny rok szkolny. Pierwszy dzwonek usłyszeli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

Jak każdy poprzedni, ten rok także będzie trwał całe 10 miesięcy. Warto jednak spojrzeć na ten okres z nieco przymrużonym okiem i zobaczyć, że jest to niekoniecznie ponad 300 dni. Cały rok szkolny będzie trwał 296 dni. Jeżeli odejmiemy od tej liczby wolne soboty i niedziele, otrzymamy znacznie przyjemniejsze 184 dni, które dzieci i młodzież spędzą w szkolnych murach. Następnie warto jeszcze odliczyć wszystkie święta i ferie zimowe, a wtedy zostanie tylko 150 dni, czyli 5 miesięcy, co daje nam dokładnie połowę roku szkolnego.

Pierwszą wolną datą dla uczniów będzie 14 października, kiedy to obchodzone jest święto edukacji, potocznie nazywane Dniem Nauczyciela. Na następny dzień bez szkoły trzeba będzie poczekać aż do 11 listopada, Święta Niepodległości. Dłuższy odpoczynek od lekcji szykuje się na święta Bożego Narodzenia, które obejmują przerwę od 23 grudnia do 4 stycznia. Na kolejną labę wystarczy poczekać dwa dni, bo już 6 stycznia, w święto Trzech Króli, nikt nie pójdzie do szkoły. W tym roku szkolnym małopolskie dzieci i młodzież będą świętować ferie zimowe w pierwszej kolejności, 18-29 stycznia, więc nie zdążą się znudzić lekcjami po przerwie świąteczno-noworocznej. Następne święta wiążą się z kolejnym wolnym, które wypadnie 24-29 marca.

Niedługo po nim, na uczniów szkół podstawowych znów czeka wolne, związanie ze sprawdzianem szóstoklasistów, 5 kwietnia. 18, 19 i 20 kwietnia zdecydowanie będzie należał do gimnazjalistów. Podczas, gdy starsi będą pisać egzaminy, młodsi będą korzystać z kilku godzin wolności. Niewiele później dzień wolny będą mieli wszyscy uczniowie, bo 3 maja, święto Konstytucji wypada we wtorek. Również w maju mamy jeszcze jedno święto, mianowicie Boże Ciało, 26 dnia miesiąca. A po czwartku, prawdopodobnie na wszystkich, czeka także piątek bez zajęć dydaktycznych.

Matura tym razem będzie trwała od 4 do 27 maja, ale wolne będą tylko trzy pierwsze dni egzaminu dojrzałości. Na uczniów czekają przy okazji jeszcze inne dni wolne od nauki, na przykład Dzień Dziecka, dzień patrona szkoły, czy Dzień Ziemi, kiedy w większości placówek nie prowadzi się zajęć, a czas umila się akademiami, przedstawieniami, czy wyjściami poza mury szkoły. Nie wolno nam zapominać także o różnego typu wycieczkach szkolnych i klasowych, które także wiążą się z nieobecnością na zajęciach. Rok szkolny zakończy się dla uczniów 24 czerwca 2016r. Jedynie abiturienci wcześniej rozpoczną wakacje, bo już 29 kwietnia.

mIMG_5362

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy