Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Województwo Małopolskie ma nowe logo

Autor: Seweryn Zieliński
Szczyty gór, przełom rzeki, królewska korona czy… ambicje mieszkańców – takie skojarzenia budzi nowego logo Województwa Małopolskiego.

 

Zwycięska praca, której autorem jest Zbigniew Pelon, została wyłoniona w konkursie spośród aż 79 zgłoszonych prac. W jury oceniającym projekty zasiedli eksperci z branży PR i komunikacji, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Honorarium za przeniesienie praw autorskich dla zwycięscy konkursu wyniosło 30 tys. zł – przeprowadzenie całego konkursu, wraz z pracą jurorów, było zupełnie bezkosztowe.

Jesteśmy w kluczowym momencie dla Województwa Małopolskiego: zakończyliśmy nową perspektywę programową, rozpoczynamy kolejną – na lata 2014-2020 – gdzie pula projektów z programu regionalnego wyniesie 3 mld euro. W przyszłym roku Małopolska jest gospodarzem wydarzeń o randze międzynarodowej: m.in. Światowych Dni Młodzieży i Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. To więc dobry moment, żeby wprowadzić nowe logo, które będzie odwoływać się do wizerunku Małopolski, który nie tylko bazuje na bogatym dziedzictwie kulturowym, ale też mocno stawia na nowoczesność i rozwój – podkreślał w czasie konferencji prasowej marszałek Marek Sowa.

Nowe logo Małopolski to odpowiedź na wymóg współczesności – jest lekkie, nowoczesne i co najważniejsze: budzi pozytywne skojarzenia z Małopolską (litera „M”), jako regionem, który ma piękne krajobrazy (sygnet przypomina góry, wijącą się rzekę), wspaniałe dziedzictwo kulturowe (nawiązanie w kształcie do dachów kościoła, korony Królów Polskich) i ambitnych mieszkańców, którzy dzięki swojej pracy potrafią osiągać najwyższe szczyty.

Jak podkreśla jego twórca – Zbigniew Pelon – nowe logo to zrównoważenie idei tradycji i innowacyjności, duchowości i pragmatyzmu, wiedzy i kreatywności. W wersji wielobarwnej znaku sygnet występuje w pięciu kolorach nawiązujących do różnorodności, wielokulturowości i bogactwa regionu. Czystość i nasycenie barw odzwierciedla dynamikę, wyrazistość i potencjał mieszkańców. Kolory nawiązują również do najcenniejszych wartości regionu:

• purpura i złoto odzwierciedlają bogactwo, radość, poczucie sensu; purpura to także kolor królewski,
• zieleń to kolor harmonii, spokoju i mocy otaczającej przyrody,
• niebieski to barwa nawiązująca do rzeki Wisły, symbolizuje ciągłość, dostatek, kultywowanie historii
i tradycji oraz nieustanny bieg i rozwój.

Warto zaznaczyć, że władze Województwa Małopolskiego dołożyły wszelkich starań, żeby zapewnić sobie możliwie najbogatszy wybór. Ogłoszony konkurs był skierowany do profesjonalistów – firm zajmujących się projektowaniem znaków graficznych, a także absolwentów kierunków plastycznych. Prace można było zgłaszać ponad miesiąc (od 3 lipca do 14 sierpnia br.), a wszystkie projekty oceniało w II etapach profesjonalne jury. Podczas pierwszego spotkania – 26 sierpnia br. – komisja preselekcyjna oceniła wstępnie prace. Z kolei podczas drugiego posiedzenia – 2 września br. – komisja konkursowa ostatecznie wyłoniła zwycięski projekt z tych propozycji, które zostały wskazane pod koniec sierpnia.

– Do ostatecznego etapu przeszło siedem prac. Zwycięzcę wybraliśmy w zasadzie jednogłośnie, choć warto zaznaczyć, że do momentu rozstrzygnięcia konkursu nie znaliśmy nazwiska żadnego autora. Każda z prac do końca była anonimowa – podkreślał Jacek Krupa z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Jak w trakcie konferencji prasowej podkreślali marszałek Marek Sowa i Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, zmiana logo była konieczna. Dotychczas używane zostało wprowadzone 15 lat temu – i jak wynika z badań ekspertów z branży turystycznej i marketingu miejsc – słabo wyróżnia markę Małopolski, nie jest też w pełni zgodne z nowoczesnymi trendami w projektowaniu znaków. Dlatego postanowiono zmienić logo województwa, pamiętając o jego historii i tradycji. Małopolska to nowoczesny region skoncentrowany wokół zaawansowanych technologii i innowacyjnych rozwiązań – dlatego nowe logo ma pokazywać, że Małopolska nie boi się wyzwań.

Zbigniew Pelon – sylwetka autora nowego logo Województwa Małopolskiego
Urodzony w Opolu w 1963 roku. W latach 1989-93 studiował na ASP w Krakowie (na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki), w latach 1994-98 na ASP we Wrocławiu (Wydział Malarstwa i Rzeźby). Uzyskał dyplom z malarstwa w Pracowni Prof. Piotra Błażejewskiego i Prof. Wojciecha Kaniowskiego.

Zajmuje się animacją i filmem eksperymentalnym, działaniami z zakresu nowych mediów, grafiką, projektowaniem graficznym, fotografią oraz malarstwem. Jest twórcą projekcji multimedialnych. Od 1993 roku brał udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Czechach, Francji, Chinach. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym i kreacją wizerunku firm; projektuje strony internetowe, realizuje filmy i spoty reklamowe, jest laureatem m.in. konkursu na koncepcję i realizację prezentacji województwa opolskiego na Targi Expo 2000 w Hannowerze, autorem Systemu Identyfikacji Wizualnej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Zwycięzcą konkursu na projekt Odznaki Honorowej „Za Zasługi Dla Województwa Opolskiego”. Jest laureatem konkursów z dziedziny sztuki w kraju i za granicą. Mieszka i tworzy w Opolu.

źródło:UM

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy