Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pojechali szukać znaków niepodległości

Autor: Łukasz Augustyn
Dnia 28 września br. odbyła się wycieczka szkolna dla uczniów z Zespołu Szkół w Siedliskach do Krakowa pod hasłem „ Drogi do Niepodległej” czyli odkrywanie związków Krakowa z czynem niepodległościowym.

Była to wycieczka uczniów Gimnazjum w Siedliskach w ramach projektu Muzeum Historii Polski  „Patriotyzm Jutra 2015”, realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic we współpracy z Zespołem Szkół w Siedliskach i Szkołą Podstawową w Sędziszowej.

Uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Czynu Niepodległościowego – muzeum mieszczące się na krakowskich Oleandrach, w miejscu z którego 6 sierpnia 1914 wyruszyła na tereny zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego.  Mieli niebywałą okazję oglądać dokumenty, pamiątki po Piłsudczykach, w tym po adiutancie Józefa Piłsudskiego Bolesławie Wieniawie Długoszowskim, który pochodził z Bobowej.

Jak wiemy Marszałek odwiedzał swojego adiutanta w Bobowej. Kolejnym przystankiem był pomnik Józefa Piłsudskiego wraz z Legionistami obok gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – tutaj, wysłuchali kolejnych wiadomości dotyczących walki Polaków o niepodległość, które młodzieży ciekawie przekazywał pan Grzegorz. Przewodnik pasjonat a z wykształcenia i historyk i geograf.

Na Wawelu zatrzymali się na chwilę przy grobie Józefa Piłsudskiego. Kolejnym etapem wycieczki było przejście najstarszą ulicą – Kanoniczą a potem Drogą Królewską na Rynek Główny. W tym miejscu wspomniano wielkie polskie zwycięstwo nad Krzyżakami – Hołd Pruski (1525 rok), zryw powstańczy, czyli Insurekcję Kościuszkowską (1794 rok). Zobaczyli miejsce gdzie na krakowskim Rynku Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej mówił „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu…”.

Idąc dalej Drogą Królewską zatrzymali się pod domem Jana Matejki. Wycieczka „Szlakiem Niepodległości” zakończyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Grunwaldzkim, które są znakomitymi symbolami bohaterstwa i patriotyzmu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że Pomnik Grunwaldzki w 1910 roku na 500 lecie Bitwy pod Grunwaldem ufundował Jan Ignacy Paderewski. Polski wirtuoz fortepianu, późniejszy pierwszy premier Wolnej Polski, mieszkający przez kilka lat w Kąśnej Dolnej, wiosce leżącej niedaleko i Sędziszowej i Siedlisk.

“Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Jest to program Muzeum Historii Polski wspierający organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury realizujące projekty z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej.

tekst opracowała: Anna Wiejaczka

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy