Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pojechali szukać znaków niepodległości

Autor: Łukasz Augustyn
Dnia 28 września br. odbyła się wycieczka szkolna dla uczniów z Zespołu Szkół w Siedliskach do Krakowa pod hasłem „ Drogi do Niepodległej” czyli odkrywanie związków Krakowa z czynem niepodległościowym.

Była to wycieczka uczniów Gimnazjum w Siedliskach w ramach projektu Muzeum Historii Polski  „Patriotyzm Jutra 2015”, realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic we współpracy z Zespołem Szkół w Siedliskach i Szkołą Podstawową w Sędziszowej.

Uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Czynu Niepodległościowego – muzeum mieszczące się na krakowskich Oleandrach, w miejscu z którego 6 sierpnia 1914 wyruszyła na tereny zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego.  Mieli niebywałą okazję oglądać dokumenty, pamiątki po Piłsudczykach, w tym po adiutancie Józefa Piłsudskiego Bolesławie Wieniawie Długoszowskim, który pochodził z Bobowej.

Jak wiemy Marszałek odwiedzał swojego adiutanta w Bobowej. Kolejnym przystankiem był pomnik Józefa Piłsudskiego wraz z Legionistami obok gmachu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – tutaj, wysłuchali kolejnych wiadomości dotyczących walki Polaków o niepodległość, które młodzieży ciekawie przekazywał pan Grzegorz. Przewodnik pasjonat a z wykształcenia i historyk i geograf.

Na Wawelu zatrzymali się na chwilę przy grobie Józefa Piłsudskiego. Kolejnym etapem wycieczki było przejście najstarszą ulicą – Kanoniczą a potem Drogą Królewską na Rynek Główny. W tym miejscu wspomniano wielkie polskie zwycięstwo nad Krzyżakami – Hołd Pruski (1525 rok), zryw powstańczy, czyli Insurekcję Kościuszkowską (1794 rok). Zobaczyli miejsce gdzie na krakowskim Rynku Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej mówił „Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu…”.

Idąc dalej Drogą Królewską zatrzymali się pod domem Jana Matejki. Wycieczka „Szlakiem Niepodległości” zakończyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza i Pomniku Grunwaldzkim, które są znakomitymi symbolami bohaterstwa i patriotyzmu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że Pomnik Grunwaldzki w 1910 roku na 500 lecie Bitwy pod Grunwaldem ufundował Jan Ignacy Paderewski. Polski wirtuoz fortepianu, późniejszy pierwszy premier Wolnej Polski, mieszkający przez kilka lat w Kąśnej Dolnej, wiosce leżącej niedaleko i Sędziszowej i Siedlisk.

“Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski Program grantowy, który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Jest to program Muzeum Historii Polski wspierający organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury realizujące projekty z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej.

tekst opracowała: Anna Wiejaczka

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy