Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Derby Artystyczne (TV)

14.11.2015 Autor: Dorota Pietrzak
Dworek Ignacego Paderewskiego przez kilka ostatnich tygodni był prawdziwym centrum sztuki a wszystko to za sprawą programu DERBY ARTYSTYCZNE Śląsk & Małopolska - województwa ościenne oraz wystawy "Kobieta oczami artysty" & "Barwy rzeczywistości", która gościła w Kąśnej Dolnej od 26 października do 15 listopada 2015.

Na wystawie można podziwiać do jutra 110 prac artystycznych – 67 artystów z  sześciu województw. Malarze pochodzą z 29 polskich miast: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Mstowa, Rabki Zdroju, Jastrzębia Zdroju, Tychów, Zakopanego, Lubaszowej, Gliwic, Szerzyn, Bielanki, Zielonek, Kęt, Bytomia, Częstochowy, Lublina, Piekar Śląskich, Nysy, Rudy Śląskiej, Dębicy, Bielska-Białej, Siemanowic Śląskich, Kielc, Jaworzna, Katowic, Czarnej, Twardorzeczki, Osieka.

Oprócz prac uczestników programu, na wystawie prezentowane są obrazy uznanych w kraju i za granicą zaproszonych Gości Specjalnych: Damiana Lechoszesta, który rozpoznawalny jest m.in. jako znakomity portrecista oraz Dariusza Ślusarskiego, artysty tworzącego głównie realizm magiczny. Wystawa zawiera także prezentacje artystów reprezentujących poszczególne województwa: Renaty Brzozowskiej(gościnnie), Ryszarda Kalamarza (Podkarpackie), Haliny Kaźmierczak (Małopolskie), Poli Minster (Śląskie), Barbary Rabiegi (Łódzkie), Ryszarda Rosińskiego (Świętokrzyskie) i Andrzeja Sznejweisa (Opolskie). Pojawia się tutaj także prezentacja dodatkowa Rafała Olbińskiego, którą artysta przekazał na rzecz Centrum Art-Plus. Podczas rautu artystycznego, który odbył się tydzień temu w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej można było spotkać autorów prac, dla których spotkanie było okazją do poznania się i wymiany doświadczeń. Godnym podkreślenia jest fakt, że część eksponowanych obrazów nie można zobaczyć nawet w największych galeriach dużych miast a w tym wypadku trafiły do małej gminy Ciężkowice.

Większość uczestników artystycznych derbów jest związanych w jakiś sposób ze sztuką zawodowo. Wśród artystów są studenci, pedagodzy, graficy, filmowcy. Organizatorem wystawy jest Centrum Art-Plus w Krakowie, współorganizatorami zaś Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Centrum Paderewskiego – Dworek w Kąśnej Dolnej.

Jeśli mowa o Programie DERBY ARTYSTYCZNE Śląsk & Małopolska i województwa ościenne, nie można zapomnieć o konkursie. Każda przybyła na wystawę osoba może zagłosować na wybrany obraz, a jej kupon weźmie udział w losowaniu nagród – obrazów ufundowanych przez samych artystów. Warto też zaznaczyć, że wszystkie te atrakcje czekają na nas zupełnie za darmo. Pospieszmy się, bo dzieła sztuki opuszczą nas już w tą niedzielę.

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)