Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nie truj siebie i innych!

Autor: Łukasz Augustyn
Ostatnio dużo się słyszy o przekroczonych normach cząsteczek pyłu w powietrzu. Są one o tyle niebezpieczne, ponieważ znajduje się w nich prawie całą tablica Mendelejewa a, która może powodować zmiany rakotwórcze.

A tak właśnie robimy paląc śmieci w domowych piecach. Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gorlicach po raz kolejny prowadzi akcję edukacyjną ph. „Kochasz dzieci nie pal śmieci”. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Środowiska oszacowały liczbę śmiertelnych ofiar zanieczyszczeń powietrza w Polsce na 42 tys. rocznie.

Wrzucając do pieca plastikowe butelki, stare buty czy ubranie zapewne wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo szkodzi na zdrowiu sobie, swoim najbliższym i sąsiadom – mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gorlicach Maria Puścizna-Syc. Podczas spalania śmieci powstają: pył PM10 zawierający tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany.

Zapewne świadomie nikt tych substancji nie zaaplikował by sobie czy swojej rodzinie. Musimy mieć jednak świadomość, że tak właśnie się dzieje za każdym razem, gdy wrzucamy do pieca śmieci – mówi naczelnik. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzamy chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny, czyli kwaśne deszcze. Zatruwamy w ten sposób wody gruntowe i ziemię. Potem spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Wydobywające się z kominów dymy, zanieczyszczają powietrze, skazując nas na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergię.

Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Środowiska oszacowały liczbę śmiertelnych ofiar zanieczyszczeń powietrza w Polsce na 42 tys. rocznie!

Wszyscy musimy sobie uświadomić, że spalanie śmieci daje złudne oszczędności. Płacimy za to najwyższą cenę – płacimy zdrowiem. Stąd konieczność wspólnego działania – edukacji mieszkańców powiatu gorlickiego, aby wzrosła świadomość zagrożeń i skutków palenia śmieci. A skutki są nie tylko zdrowotne. Mogą być także dotkliwe finansowo. Za palenie śmieci w domowych piecach grozi bowiem grzywna w wysokości do 5000 zł! – przestrzega M. Puścizna – Syc.

W ramach naszej akcji zachęcamy do niepalenia śmieciami oraz do ograniczenia ilości odpadów wytwarzanych w naszych gospodarstwach domowych i do ich segregacji. W tym celu robiąc zakupy należy wybierać produkty w opakowaniach wielorazowych. Należy zdawać sobie sprawę, że około 60% wytwarzanych przez nas odpadów nadaje się do ponownego wykorzystania. Warto więc odzyskiwać cenne surowce wtórne, oszczędzając w ten sposób pieniądze, a przede wszystkim w trosce o zdrowie i środowisko.

Eko-prognoza – Tutaj możesz sprawdzać prognozy zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, w tym także w powiecie gorlickim.

Czym jest Pył PM10 i pył PM2,5 ?

Pył składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, natomiast pył PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą także przenikać do krwi.

Największa emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych. Duże znaczenie ma również spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Znacząca emisję pyłu powodowana jest również przez komunikację – zarówno w wyniku spalania paliw w silnikach, jak również jako emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg. W kotłach domowych największy wpływ na wielkość emisji pyłu ma sposób podawania paliwa – w przypadku kotłów zasilanych automatycznie (retortowych) emisja pyłu jest znacznie mniejsza niż w przypadku zasilania ręcznego. Istotna jest również jakość spalanego węgla. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

 

smieci

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy