Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Orszak Trzech Króli zawita do Bobowej

Autor: Łukasz Augustyn
Takiego wydarzenia w Bobowej jeszcze nie było - 6 stycznia 2016 roku ulicami naszego miasta przejdzie kolorowy Orszak Trzech Króli, podczas którego będzie panowała nastrojowa, świąteczna atmosfera.

Aby inscenizacja mogła dojść do skutku powołano sztab organizacyjny w skład, którego weszli m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bobowej, członkowie Bractwa Rycerskiego 46 Chorągwi Zygmunta Gryfity oraz Stowarzyszenia Gryf z Bobowej.

W celu zorganizowania Orszaku Trzech Króli w czwartkowe popołudnie (10 grudnia br.) w sali obrad Rady Miejskiej w Bobowej odbyło się spotkanie robocze sztabu. Poruszone zostały kwestie związane z przebiegiem trasy orszaku oraz podziałem ról między mającymi wziąć w nim udział uczestnikami. Chęć pomocy przy organizacji przedsięwzięcia wyraziło wiele osób związanych z życiem miasta i lokalnej społeczności. Czeka nas wyjątkowe wydarzenie.

Orszak przejdzie ulicami Bobowej w dniu Święta Trzech Króli czyli 6 stycznia 2016 r. Wydarzenie ma calu podtrzymanie tradycji “Jasełek” w przestrzeni publicznej. Jest okazją do swoistego kolędowania całych społeczności miast i gmin. Co roku na mapie Polski przybywa miejscowości, w których organizuje się lokalne orszaki. Jedne z pierwszych odbyły się w 2009 roku w Warszawie i Toruniu, a w obecnej ósmej edycji zostało zgłoszonych ponad 400.

We wszystkich miejscowościach Orszak jest organizowany lokalnie. Fundacja stara się, w jak największym stopniu, wspierać organizatorów, dostarczać im niezbędnej wiedzy oraz pomocy. Wytycza również główne kierunki, dba o przestrzeganie chrześcijańskiego charakteru wydarzenia oraz ma baczenie, aby inicjatywa nie była wykorzystywana w innych celach, w szczególności politycznych. Co do zasady, patronat nad Orszakiem Trzech Króli obejmują miejscowi przedstawiciele władz samorządowych oraz hierarcha kościelny.

 „Pomysł organizacji orszaku zrodził się już kilka lat temu ale dopiero w tym roku udaje się go zrealizować i doprowadzić do finału – opowiada Tomasz Tarasek, współorganizator wydarzenia. Głównym pomysłodawcą był Kazimierz Kowalski z bobowskiego bractwa rycerskiego. O pomoc poprosiliśmy burmistrza Bobowej, który chętnie włączył się w organizację orszaku. Obecnie spotykamy się z dyrektorami szkół, orkiestrami, klubami sportowymi, strażakami, kołami gospodyń wiejskich, radnymi, sołtysami, przedstawicielami stowarzyszeń aby dopracować każdy szczegół i zaangażować jak najwięcej osób. Chcemy też jak najbardziej nagłośnić naszą inicjatywę. Zależy nam aby 6 stycznia, Bobowa przyciągnęła mieszkańców gminy ale również osoby z okolic. Swoją pomoc w organizacji obiecali także księża oraz działające przy poszczególnych parafiach grupy. Przygotowanie pierwszego orszaku będzie najtrudniejsze, potem z roku na rok będzie coraz łatwiej. Według wstępnego planu, orszak rozpocznie się o godzinie 13 na placu przy Zespole Szkół nr 1 w Bobowej. Tam będzie zorganizowana zbiórka, krótkie występy dzieci a w międzyczasie formować się będą trzy orszaki, które wyruszą osobno aby spotkać się razem na rynku. Dary Trzech Króli będą składane na placu kościelnym, towarzyszyć im będą występ artystyczne chórów, orkiestr. Będzie wspólne śpiewanie kolęd i ocena szopek w ramach konkursu, który jest przy okazji organizowany. Do przestrzegania reguł zobowiązała nas podpisana umowa z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Orszaku Trzech Króli, to ono przesłało nam scenariusz, którego musimy się trzymać.”

źródło: własne/orszak.org

fot. archiwalne (Orszak Trzech Króli w Gorlicach)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy