Stop przemocy wobec kobiet !
Każdego roku w dniu 25 listopada rozpoczyna się kampania: „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”, którą zainicjowała w 1991 roku organizacja Women's Global Leadership Institute przy Uniwersytecie Rutgers w dniu oficjalnie uznanym przez ONZ Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet dla upamiętnienia zabójstwa sióstr Patrii, Minervy i Marii Teresy Mirabal w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany.
Kampania odbywa się pomiędzy 25 listopada ogłoszonym jako Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet a 10 grudnia, czyli Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Wybór tych dat ma na celu podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.
Z uwagi na znaczenie problematyki przemocy w rodzinie w całym kraju prowadzone są działania przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podstawowa aktywność Policji dotyczy realizacji przez policjantów procedury „Niebieskiej Karty”, a gromadzone dane wskazują, że w okresie pierwszych dziesięciu miesięcy 2015 roku policjanci wypełnili łącznie ponad 60 tysięcy formularzy „Niebieska karta – A”. Należy jednak podkreślić, że oprócz realizacji tej procedury jednostki organizacyjne Policji na terenie całego kraju realizują również liczne programy oraz akcje profilaktyczne dotyczące tej problematyki, w tym również w okresie przypadającym na kampanię „16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet”.
Więcej na stronie Komendy Głównej Policji
Również Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach przyłącza się do Kampanii poprzez organizację dyżurów policjantów.
Dyżury realizowane będą codziennie do 10 grudnia w godzinach od 9.00 do 15.00 w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. W tym czasie możliwe będzie skorzystanie z informacji i porad dzielnicowego lub Kierownika Rewiru Dzielnicowych oraz policjanta służby dochodzeniowo-śledczej.
Warto podkreślić, że nie tylko podczas trwania kampanii kobiety, które zaznały przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, mają możliwość uzyskania fachowej pomocy ze strony policji. Mogą to także zrobić w każdej chwili, zgłaszając się do najbliższej jednostki policji bądź dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.
źródło: Komenda Głowna Policji
fot: Amnesty International