Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak przywrócić równowagę organizmu po ostatkowych szaleństwach?

Autor: Damian Śliwa
W mediach i Internecie wiele jest mowy na temat potrzeby oczyszczenia organizmu po obfitym karnawale. Okazuje się jednak, że - jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do zdrowego odżywiania się - nawet po ostatkowych szaleństwach nie potrzebujemy szczególnie martwić się o takie zabiegi.

Czy jednak odżywiamy się zdrowo? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika, w którym o potrzebie wyrobienia sobie dobrych nawyków żywieniowych i sposobach regeneracji organizmu po ostatkach opowiada dietetyk, Ewa Stępień z Gabinetu Dietetycznego “Zdrowa Inspiracja”:

Styl życia to nie jest chwilowa zmiana. Mówienie sobie „od jutra zaczynam się zdrowo odżywiać”, „od poniedziałku będę się odchudzać”, od poniedziałku, od wiosny albo od nowego roku, jest nieracjonalne. Jest to tylko pozorne zrobienie czegoś dobrego dla siebie. Tymczasem chodzi o trwałą, stałą zmianę, która przez to wejście w nasz codzienny rytm życia, będzie czymś naturalnym. Po prostu zacznijmy się zdrowo odżywiać!

Powszechnie jednak wiadomo, że najważniejszy, a często również najtrudniejszy, jest pierwszy krok. Od czego zatem rozpocząć zmianę, która pozwoli nam odzyskać dobre samopoczucie?

Wszystko zaczyna się w głowie. Najważniejsza jest zmiana myślenia na temat jedzenia i jego funkcji w naszym życiu. Optymalne funkcjonowanie organizmu jest warunkiem bardzo dobrego samopoczucia. Dobre samopoczucie zaś jest odbiciem naszego stanu fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Właściwe żywienie jest zatem jedną z jego składowych.

Ważne jest, aby nie zagalopować się za bardzo przy wdrażaniu zmian w naszą, często zapracowaną i zabieganą, codzienność.

Nie należy odmawiać sobie wszystkiego dlatego, że coś  jest niezdrowe. Raczej trzeba wprowadzić na stałe takie zmiany, z którymi będziemy się dobrze czuli. Potraktujmy zmianę w naszym żywieniu jako dbanie o swój organizm i własne dobre samopoczucie.

Bardzo ważna jest regularność. Dzięki niej organizm nie nastawia się na okresy głodu – odkładanie ani magazynowanie zapasów w organizmie. Dobrze jest wprowadzić sobie stałe godziny posiłków. Od regularności powinniśmy rozpocząć zmianę swoich nawyków żywieniowych.

Co natomiast zrobić w sytuacji, gdy mamy za sobą okres, w którym zdecydowanie zapomnieliśmy o zasadach prawidłowego odżywiania się i zafundowaliśmy swojemu organizmowi ciężkostrawne jedzenie zakrapiane alkoholem?

Nadmiar słodyczy, alkoholu, mięsa, zakwasza nasz organizm. Kiedy jesteśmy zakwaszeni, to gorzej się czujemy i gorzej wyglądamy. Aby przywrócić organizmowi równowagę, trzeba zmienić żywienie.

Długotrwałe przeciążanie przewodu pokarmowego spowoduje, że będziemy czuć się ociężali. Czasami przewód pokarmowy będzie nam wysyłał sygnały w postaci zgagi, odbijania się, złego trawienia, itd. Sygnały, które powinny powiedzieć nam, że coś jest nie tak. Po karnawale i okresie świątecznym warto zmodyfikować nieco pożywienie i wyeliminować pewne produkty, zwłaszcza słodycze, których na świątecznym i karnawałowym stole – w postaci ciast, pączków – był nadmiar. Alkohol również mocno obciąża organizm. Można więc pomyśleć o odstawieniu go na jakiś czas, czemu sprzyja okres postu.

Dobrze będzie również zrezygnować z wszystkich ciężkostrawnych, smażonych posiłków – kotletów, pieczeni –  na rzecz warzyw oraz ogólnie jedzenia lekkostrawnego. Po ciężkim karnawale warto także przyjrzeć się, jak spożywamy posiłki, jak łączymy i komponujemy ze sobą potrawy. Nie powinniśmy również zbyt późno jadać kolacji.

O naszym dobrym samopoczuciu decyduje jednak nie tylko odżywianie się we właściwy sposób. Równie cenne są kroki podejmowane na innych płaszczyznach, które pomogą sprawić, że będziemy czuć się dobrze w swoim ciele.

Ważnym elementem, żeby poczuć się lepiej, jest aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dobrze pomyśleć o zastąpieniu siedzenia przed telewizorem krótkim spacerem, wyjściem na basen lub jakąkolwiek formą ruchu, choćby przez kilkanaście minut dziennie.

Doceńmy także sen. Ten element naszego życia jest cudownym eliksirem, podczas którego nasz organizm samoistnie się regeneruje. Właściwa dawka snu pozwala nam poczuć się wypoczętymi, zmniejsza poziom stresu, podnosi wydajność, przywraca nam witalne siły i energię.

Poniżej zamieszczamy kilka porad przygotowanych przez Gabinet Dietetyczny “Zdrowa Inspiracja” w Gorlicach. Stosując się do nich możemy znacząco polepszyć swoją kondycję, samopoczucie i pozytywnie zmodyfikować nasz styl życia.

  1. Zamiast słodyczy jedz owoce: kiwi, grejpfrut, jabłka, pomarańcze – nie zakwaszają one organizmu, posiadają składniki mineralne i witaminy.
  2. Do codziennego jadłospisu włącz więcej warzyw zielonych – mają sporo błonnika, są zasadotwórcze i bogate w składniki mineralne (potas, magnez, wapń). Mogą to być np. brokuły, kapusta włoska, szpinak, jarmuż, fasolka szparagowa, buraki ćwikłowe, marchewka, seler, pietruszka, cukinia.
  3. Smażenie zastąp gotowaniem na parze, duszeniem lub pieczeniem bez tłuszczu – potrawy będą lekkostrawne i nie będą obciążać przewodu pokarmowego.
  4. Do potraw dodawaj zioła: bazylię, oregano, majeranek, tymianek, ziele angielskie, liść laurowy – oprócz walorów smakowych ułatwiają procesy trawienia.
  5. Czarną herbatę zastąp zieloną, pij więcej wody z cytryną – odkwasza organizm.
  6. Wysypiaj się – sen regeneruje organizm, sprawia że masz więcej energii, obniża poziom stresu.
  7. Zacznij się ruszać – 15 minut szybkiego spaceru dotlenia twoje serce i mózg. Poprawia Ci się nastrój.
  8. Uśmiechaj się, nastaw się pozytywnie do życia!

fot. efectividad net

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy