Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Józef Piłsudski odwiedzi Bobową…?

Autor: Damian Śliwa
Obiektem zasługującym z pewnością na uwagę na terenie Bobowej jest Dwór Długoszowskich, będących niegdyś jednymi z właścicieli Bobowej. W miejscu tym często gościł generał Bolesław Wieniawa- Długoszowski. Był on osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego, który Wielkanoc roku 1916 spędził właśnie w Bobowej.

W tym roku mija 100 lat od tego wydarzenia. Jak się dowiadujemy, w ramach uczczenia tej rocznicy, władze Bobowej powzięły zamiar wykonania popiersia Józefa Piłsudskiego wraz z jego adiutantem, generałem Wieniawą-Długoszowskim. Postument miałby zostać usytuowany przy dworze Długoszowskich i uroczyście odsłonięty oraz poświęcony, czemu towarzyszyć będą wojskowe honory i musztra.Wstępne ustalenia mówią o tym, że jego autorem będzie Zdzisław Tohl.

Ogólny zarys planowanego wydarzenia przedstawia naszej redakcji burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza:
Planuje się w tym dniu przejazd banderii konnej od stacji kolejowej w Bobowej. Myślę, że może to być nawet 80 koni w ubiorach wojskowych – mówi burmistrz. – Byłaby to inscenizacja wydarzenia sprzed 100 lat, kiedy Piłsudski przyjechał do Bobowej i w asyście żołnierzy zmierzał do dworu Wieniawy- Długoszowskiego.

Podczas przejazdu zarówno w rolę Piłsudskiego, jak i jego adiutanta, mają wcielić się aktorzy. Przy dworze nastąpi przywitanie przez rodzinę, jak to miało miejsce w rzeczywistości przed stu laty.

Oprócz głównych obchodów, planowane są również wydarzenia towarzyszące, wśród których będzie miejsce na imprezy sportowe, różnego rodzaju konkursy i zabawy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz kino nocne przy Dworze Długoszowskich. Tak w skrócie przedstawiają się plany uroczystości.

Oczywiście realizacja założeń uzależniona jest od pozyskania dodatkowych środków spoza budżetu. Pomimo, że szczegółowe rozwiązania zostaną dopiero doprecyzowane i uzgodnione, to trzeba przyznać, że już ten ogólny zarys obchodów przedstawia się zachęcająco. Wydarzenie, jeśli nie pojawią się okoliczności przeciwne, zostało zaplanowane na sierpień.

Z pewnością będziemy Państwa informować na bieżąco na temat aktualnego stanu przygotowań do wydarzeń towarzyszących obchodom 100. rocznicy wizyty Józefa Piłsudskiego w Bobowej. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco aktualności na Regionalnym Portalu Informacyjnym Bobowa24.

fot.archiwalne

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy