Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Most Starosty oraz Przęsło rozdane! (TV)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wybitni twórcy i działacze kultury, którzy żyją i tworzą na Ziemi Gorlickiej oraz osoby związane z tą Ziemią szczególnymi więzami zostały wyróżnione podczas piątkowej gali wręczenia nagród Starosty Gorlickiego. 29 stycznia w gorlickim Dworze Karwacjanów ogłoszeni zostali laureaci nagrody „Most Starosty 2016” oraz „Przęsło 2016”.

Wydarzenie zgromadziło grono znamienitych osób. Na sali wśród wielu gości obecni byli: wicestarosta Powiatu Gorlickiego Jerzy Nalepka, przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Marek Bugno, przewodniczący Rady Miasta Gorlice Krzysztof Wroński, zastępca burmistrza Miasta Gorlice Łukasz Bałajewicz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina, członek Zarządu Powiatu Gorlickiego i Sołtys Wsi Szalowa Stanisław Kaszyk oraz kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych gorlickiego Urzędu Miasta Aleksander Augustyn.

Swoją obecnością zaszczyciła również zgromadzonych szanowna Kapituła nagrody. Oprócz jej przewodniczącego, Starosty Gorlickiego Karola Górskiego, w gali uczestniczyli: przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu i wieloletnia radna Powiatu Gorlickiego Zofia Kamińska, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, rzeźbiarz Zdzisław Tohl, dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Sękowej, twórca i wykonawca poezji śpiewanej Bogusław Diduch oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach Tadeusz Mikrut.

Jak przystało na wydarzenie kulturalne na najwyższym poziomie, galę rozpoczął koncert muzyki poważnej. Wybitny skrzypek i kameralista, Włodzimierz Promiński i akompaniująca mu pianistka, Halina Promińska, wykonali „Sonatinę” Franza Schuberta oraz „Taniec hiszpański” Manuela de Falla w transkrypcji Fritza Kreislera.

Po koncercie Starosta Gorlicki przypomniał nazwiska wszystkich nagrodzonych „Mostem Starosty” i „Przęsłem” w poprzednich 15 edycjach. Potem nastąpiła prezentacja sylwetek nominowanych i wyróżnionych w nagrodzie „Most Starosty 2016” oraz „Przęsło 2016”. Oczekiwanego przez wszystkich wręczenia nagród honorujących wybitnych twórców i działaczy dokonał, rzecz jasna, sam Starosta, Karol Górski. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymali:
– Mirosława Chomiak – za wybitne osiągnięcia w dziele zachowania języka łemkowskiego i dziedzictwa kultury Łemków,
– Zygmunt Augustowski – za zaangażowanie w animację lokalnych działań na rzecz kultury,
– Bartłomiej Belniak – za imponujące osiągnięcia w dziedzinie grafiki i rysunku satyrycznego,
– Krzysztof Gomoła – za szczególne osiągnięcia twórcze i edytorskie w dziedzinie poezji.

W 16. edycji nagrody „Most Starosty”, za niecodzienną umiejętność popularyzacji osiągnięć nauki dla szerokiego kręgu odbiorców, statuetką uhonorowany został prof. Jerzy Adam Gracjan Vetulani, wybitny neurobiolog i biochemik, profesor nauk przyrodniczych.

Będąc tutaj dziś, czuję się trochę głupio, dlatego, że były cztery świetne osoby i ja wśród nich, piąty. Wcale nie uważam, że byłem lepszy. Sądzę, że dostałem to tylko dlatego, że być może moja droga życiowa będzie troszkę krótsza, niż tych, którzy byli przede mną – skomentował odebraną nagrodę prof. Vetulani, z właściwym sobie pokorą i dystansem. – Uważam, że to była nagroda wspólna i to, że ja zostałem wybrany, wcale nie znaczy, że pozostała wyróżniona czwórka nie zrobiła dla Gorlic bardzo wiele.

Nagrodę „Przęsło 2016”, za szczególne zaangażowanie, osiągnięcia i umiejętne łączenie pasji śpiewania z promocją kultury, otrzymał Szalowski Zespół Wokalny.

Werdykt Kapituły komentuje starosta Karol Górski: – Dlaczego taki wybór? Profesor Vetulani jest neurobiologiem. Bardzo blisko związany jest z Gorlicami. Patrząc wstecz, przypominamy sobie jego wykłady na Uniwersytecie Złotego Wieku. Zawsze te wykłady cieszyły się ogromną popularnością. Oprócz aspektu naukowego, neurobiologii, nauki o mózgu, ludzkich zachowaniach, Pan Profesor jest przede wszystkim człowiekiem, bardzo wrażliwym, któremu zależy na innych ludziach. […] Kapituła zdecydowała się tę nagrodę przyznać właśnie Panu Profesorowi – za otwartość umysłu, za jednoczenie Gorliczan i podnoszenie ich umiejętności na wyżyny wiedze. I nie tylko, bo dzisiejsze spotkanie jest spotkaniem ludzi kultury i sztuki. Wszystko to, co Pan Vetulani opowiada w swoich wykładach, ma również walor artystyczny, dlatego, że mózg jest pięknym tworem, a jego wewnętrznej architekturze nie jest w stanie dorównać żadne dzieło. Dlatego ta nagroda – podsumowuje starosta.

Wielkie wyróżnienie, które można nazwać „debiutem Powiatu Gorlickiego”, trafiło do Szalowskiego Zespołu wokalnego. „Przęsło” jest przyznawaną od 2011 roku nagrodą Starosty dla młodych, zdolnych, wyróżniających się twórców.

Bardzo się cieszymy z tej nagrody. Myślę, że przede wszystkim została doceniona nasza praca i to, że w całej Polsce sławimy Ziemię Gorlicką – komentuje decyzję Kapituły „Przęsła 2016” Maria Dziedzic, dyrygentka SZeWu. – Często jurorzy konkursów, profesorowie akademii muzycznych, kiedy spotykam się z nimi później, pytają gdzie jest ta Szalowa, które miejsce w Polsce reprezentujemy? I bardzo często dziwią się, że z aż tak daleka przyjeżdżamy i prezentujemy tak dobry poziom – opowiada. – Planujemy kolejne koncerty i konkursy. Chcielibyśmy też występować jak najczęściej na Ziemi Gorlickiej, w różnych miejscach, nie tylko w Szalowej.

Przypomnijmy w 2006 roku laureatkom tytułu była Urszula Rojek za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury dla osób żyjących oraz pracujących na terenie Powiatu Gorlickiego. Zwieńczeniem emocjonującego wieczoru była pamiątkowa fotografia wszystkich obecnych na sali wyróżnionych i gości, po której na poczęstunek zaprosił w imieniu Starosty gospodarz obiektu, Zbigniew Tohl. Warto dodać, że całe wydarzenie odbywało się w przepięknej scenerii Dworu Karwacjanów oraz prezentowanych w tym czasie wystaw: rysunków satyrycznych i plakatów tworzonych przez wyróżnionego Bartłomieja Belniaka, a także ekspozycji kartek pocztowych autorstwa Bogusława Kuciakowskiego. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym podczas piątkowej gali.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy