Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Skąd się wziął dzień zakochanych?

Autor: Łukasz Augustyn
14 lutego czyli Walentynki. Dla jednych - dzień, jak co dzień. Dla wszystkich zakochanych natomiast - jeden z najważniejszych dni w roku. Nazwa święta zakochanych wzięła się od imienia św. Walentego, którego wspomnienie obchodzone jest właśnie tego dnia w kościele katolickim.

Choć święto to przyjęło się u nas dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, to na dobre zagościło w kalendarzu wszystkich zakochanych i nie tylko. Dzień ten jest także doskonały, aby wyznać miłość osobie, do której od dłuższego czasu skrycie wzdychamy. Wysyłane 14lutego tradycyjne karty walentynkowe bądź listy miłosne, są ku temu doskonałą okazją.

W Walentynki mamy szczególną okazję, by pokazać osobom bliskim naszemu sercu, jak bardzo je kochamy i jak są dla nas ważne. Pamiętajmy, że w tym dniu najważniejsza jest nasza obecność. Spełnienie tego warunku sprawia, że możemy pomyśleć o tym, jak wspólnie spędzić czas. Świetnym pomysłem jest wyjście do kina. Co roku z okazji Walentynek przygotowywane są specjalne ramówki wypełnione po brzegi adekwatnymi do charakteru święta komediami romantycznymi. Jeśli preferujemy ten dzień spędzić w domowym zaciszu, możemy przygotować pyszną kolację albo wspólnie obejrzeć film.

Choć często mówi się, że święto to jest typowym świętem komercyjnym i elementem amerykanizacji polskiej kultury, to jednak jego popularność jest na tyle duża, że skutecznie wyparło inne popularne święto zakochanych, czyli Noc Kupały, zwaną również Sobótką, która jest obchodzona w nocy z 21 na 22 czerwca.

Na koniec powróćmy do wspomnianej wcześniej karty walentynkowej. By rzeczona karta przyniosła pożądany skutek i zapewniła nam przychylność adresatki bądź adresata, nie wystarczy, by była piękna z zewnątrz. Jak zwykło się mówić, „liczy się wnętrze”, dlatego też wychodząc naprzeciw tym potrzebom zamieszczamy propozycję miłosnego wiersza, którym z pewnością zdobędziecie serca swych obecnych bądź przyszłych Walentynek.

 

„We wszystkich mowach i w języku duszy
Nad wszystkie są dwa słowa,
Jak w kroplach rosy po suszy,
W nich skarb żywota się chowa.

Jak dwie perełki w oceanie życia,
Jak dwie gwiazdeczki na niebie,
Świecą nam do powicia
Dwa słowa – kocham ciebie.”

(J. I. Kraszewski)

 

Prawdą jest jednak, że słowa „Kocham Cię” możemy powiedzieć na 1000 różnych sposobów, nawet poprzez najdrobniejsze gesty. Pamiętajmy o tym codziennie, nie tylko w Walentynki.

 

walentynki20_145347

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy