Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Spotkania wiejskie w gminie Bobowa. Wilczyska i Jankowa jako pierwsze!

Autor: Łukasz Augustyn
Wraz z początkiem nowego roku, wiele samorządów decyduje się na organizację spotkań wiejskich w poszczególnych miejscowościach wchodzących w skład gminy. W naszej gminie Bobowa, już jutro odbędą się pierwsze z zebrań!

Spotkania wiejskie w gminie Bobowa to wieloletnia tradycja. Jest to okazja by samorządowcy spotkali się z mieszkańcami by porozmawiać o problemach, inwestycjach czy też wspólnie opracować wizję rozwoju danego sołectwa ale również gminy.

 

Poniżej przedstawiamy harmonogram spotkań:

Nazwa Sołectwa Data Godzina
Wilczyska 14 lutego 2016 r. 8:30
Jankowa 14 lutego 2016 r. 12:00
Berdechów 21 lutego 2016 r. 9:30
Stróżna 21 lutego 2016 r. 11:30
Sędziszowa 28 lutego 2016 r. 9:45
Siedliska 28 lutego 2016 r. 14:00
Bobowa 6 marca 2016 r. 9:30
Brzana 6 marca 2016 r. 14:00

 

– Zebrania wiejskie dają możliwość zapoznania się mieszkańców z planami jakie realizowane są przez samorząd w zakresie tego, co się dzieje w całej gminie, ale też szczególnie to, co dotyczy poszczególnych sołectw i tych mieszkańców, w których odbywają się spotkania – informuje burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. – Od kiedy zostałem wójtem a następnie burmistrzem uczestniczę we wszystkich zebraniach i nigdy nie opuściłem takowego. Zawsze staram się przekazywać informacje o realizowanych lub planownych inwestycjach, z których wszyscy korzystają w gminie. Ustala się również to, co zamierza się wykonać w danym sołectwie. Rada sołecka proponuje swoje inwestycje w ramach funduszu sołeckiego mając do dyspozycji kwoty uzależnione od wielkości sołectwa. To mieszkańcy podczas głosowania decydują, co z tymi pieniędzmi zrobić i jest to u nas praktykowane od wielu lat. Mobilizuje to także ludzi do tego aby przyszli i wspólnie podjęli decyzję o tym, która droga, czy też zadanie w sołectwie jest najważniejsze.

Natomiast te zadania, które są realizowane poza budżetem sołeckim są percypowane przeze mnie. Podejmuje stosowne działania, zabiegi o środku pozabudżetowe na takie  zadania jak np. budowa kanalizacji, wodociągu czy modernizacja boisk sportowych, budowa domów kultury, chodników. Te inwestycje nie obciążają budżetów sołeckim, są to środki w ramach gminnego budżetu. Podczas zebrania istnieje również możliwość złożenia wniosku przez mieszkańców, zadawania pytań, rozwiania jakiś wątpliwości czy składania konkretnych propozycji czy oczekiwań. Wszystko jest notowane a później wnioski są wdrażane do realizacji. Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł na aktywizację społeczną, integrację i dla niektórych jest to możliwość spotkania się z władzami gminy ponieważ zawsze staram się w tych zebraniach uczestniczyć jak również przewodniczący Rady Gminy. Terminowo zebrania ułożone są tak, że jestem od początku do końca. Bez wątpienia jest to jedna z wielu form, pozytywnej komunikacji między społeczeństwem a samorządem – kończy burmistrz.

fot. ilustracyjne

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy