Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Szkoła Podstawowa w Jankowej poznaje duńską literaturę

Autor: Łukasz Augustyn
W ubiegłym tygodniu (tj. 15 – 22.02 br.) w Szkole Podstawowej w Jankowej rozczytywano się w baśniach jednego z najbardziej znanych i lubianych baśni pisarzy – Hansa Christiana Andersena. Wydarzenie było częścią obchodzonego w jankowskiej szkole - Tygodnia Literatury Duńskiej.


Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach realizowanego projektu „Czytanie łączy Europę”. Ponieważ miniony tydzień upłynął pod hasłem literatury duńskiej, dlatego też uczniowie klasy I pod opieką swojej wychowawczyni – Danuty Semla przygotowali dla wszystkich uczniów specjalną akademię. Jej celem było przedstawienie społeczności szkolnej informacji o literaturze duńskiej, w tym przede wszystkim o życiu i twórczości głównego bohatera wystąpienia – H.Ch. Andersena, ale nie tylko. Uczniowie mogli posłuchać także ciekawostek na temat samej Danii, a nawet na chwilę przenieść się tam myślami za sprawą specjalnie przygotowanych na tę okazję dekoracji. Kolejnym punktem prezentacji był konkurs sprawdzający znajomość twórczości Andersena, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie. Na końcu swojego wystąpienia pierwszoklasiści gorąco zachęcali do sięgania po baśnie Andersena, które ich zdaniem są ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu.

Ponieważ przygotowania do apelu ruszyły już kilka tygodni wcześniej, dlatego też uczniowie SP w Jankowej by być dobrze przygotowanymi do obchodów, sięgali, czy to w gronie rodzinnym czy też kolegów, a czasem nawet indywidualnie po baśnie Andersena. Zaowocowało to przygotowaniem przez uczniów klas I przy asyście swych rodzin wspaniałych prac plastycznych, które można było podziwiać w ramach wystawy pt. „Baśnie Andersena w oczach dziecka”. I jak już podpowiada nam sama nazwa wystawy, składające się na nią pracę przestawiały dziecięce wyobrażenia po przeczytaniu przez nich takich baśni, jak: „Dziewczynka z zapałkami”, „Calineczka”, „Latający Kufer”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Krzesiwo”, „Królowa Śniegu”, „Brzydkie kaczątko”, „Świniopas” „Stary Dom” czy „O wytrwałym cynowym żołnierzyku”.

Ostatnim punktem zorganizowanego w tym dniu spotkania, było wspólne obejrzenie prezentacji multimedialnej. Jej treść dotycząca Danii oraz postaci samego H. Ch. Andersena była doskonałym podsumowaniem zorganizowanego wydarzenia.

fot. SP Jankowa

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy