Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zwycięska gra aktorska młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących

Autor: Damian Śliwa
„Szkolny Teatr Profilaktyczny” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej został laureatem pierwszej nagrody podczas XVI edycji Powiatowego Konkursu Recytatorsko- Teatralnego im. Jana Pawła II. Konkurs odbył się 16 lutego w Gorlickim Centrum Kultury.

Uczniowie przygotowywali się do wystawienia spektaklu przez 3 miesiące. Na teatralny warsztat zostało wzięte dzieło Witkacego „W małym dworku” przedstawiające – ogólnie rzecz biorąc – zawiłości szlachty w wiejskim dworku.

Kulisy przygotowań opisuje członek uczniowskiego teatru, Mateusz Hebda: – Wybraliśmy ten spektakl, ponieważ była to jedna z propozycji komisji na dzisiejszym konkursie. W przygotowanie spektaklu zaangażowane było dziewięcioro aktorów na scenie oraz osoby, bez których przedstawienie nie mogłoby się odbyć, a więc nasi pomocnicy za sceną. […] To  jest nasza pasja, nasze hobby. Osoby, które nie lubiłyby tego, pewnie nie występowałyby tutaj z nami.

Całe przedsięwzięcie odbywało się pod nadzorem Anny Kamień i Małgorzaty Grygiel. Na temat występu bobowskich uczniów bardzo ciepło wypowiedział się Stanisław Bystrowicz, inicjator i organizator konkursu: – Można powiedzieć z wielką satysfakcją, że poziom tegorocznego konkursu, szczególnie w wykonaniu dwóch szkół był wyśmienity – mówił. – Aktorzy, uczniowie – aktorzy czują już tę przyjemność, rozkosz wręcz powiedziałbym, w posługiwaniu się słowem, w komunikowaniu słowem i w rozumieniu psychologicznej sylwetki bohaterów. To im wychodziło bardzo dobrze, najlepiej chyba – zresztą ta szkoła zdobyła 1. miejsce – z Bobowej. To dojrzały teatr, teatr groteski Witkacego. Bardzo trudna sztuka. On w swojej słynnej broszurze „Teoria czystej formy” pisał, że na scenie nic nie musi być logiczne, wszystko może być wymieszane, osoby żyjące i osoby, które już tamten świat zobaczyły. Bobowa to wszystko właśnie przedstawiła – podsumował konkursowe zmagania.

To nie jedyna okazja, aby zobaczyć młodych aktorów na scenie. W planach są kolejne przedstawienia.

Będzie nas można zobaczyć w bobowskim Centrum Kultury – mówi Mateusz Hebda. – Będziemy wystawiać tę sztukę dla naszej szkoły, dla gimnazjów. Planujemy również występ dla mieszkańców gminy Bobowa, z otwartym wstępem.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia materiału konkursu w GCK. Zachęcamy do śledzenia aktualności, w których będziemy się starali na bieżąco informować o występach i osiągnięciach bobowskich artystów.

fot. Jacek Kieroński

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy