Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Apel do mieszkańców gminy Bobowa: nie pal śmieci!

Autor: Łukasz Augustyn
Urząd Miejski w Bobowej odnotowuje co raz więcej zgłoszeń dotyczących spalania odpadów plastikowych w domowych piecach lub ogniskach. W związku z tym, burmistrz Bobowej przypomina, że spalanie śmieci jest surowo zabronione oraz  szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Spalanie odpadów jest główną przyczyną emisji silnie trujących gazów i pyłów, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale przede wszystkim na zdrowie człowieka. Podczas spalania śmieci emitowane są do atmosfery szkodliwe substancje np. dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, które są rakotwórcze a także tlenek węgla, tlenek azotu, które uszkadzają płuca.

Ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach. Niestety, najczęściej w postaci chorób nowotworowych.

Ponadto palenie śmieci w piecu, niszczy przewody kominowe, poprzez odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach, co może być przyczyną pożaru budynku.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców apeluje się, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy i nie palić odpadów na ogniskach.

źródło: UM Bobowa
fot. (shu.sx)

big

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy