Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dziadkowie czytają dzieciom, czyli kolejne spotkanie z literaturą…

Autor: Łukasz Augustyn
W miniony wtorek, 15 marca, w Szkole Podstawowej w Stróżnej odbyło się spotkanie zrealizowane w ramach projektu „Dziadkowie czytają dzieciom”. Kolejnym, czwartym już zaproszonym gościem był Jan Włudyka, dziadek, który jest zawodowym kierowcą, a także zasłużonym strażakiem.

Gość, który przybył do podstawówki w Stróżnej, to nie lada postać, jeżeli chodzi o znajomości historii. Dlatego też wybrał on dwa opowiadania o tej tematyce: dla klas 0 – 3 „Asiunię” Joanny Papuzińskiej, a dla 4 – 6 „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza.

Dzięki tym utworom dzieci uświadomiły sobie, jaką wartość ma dom rodzinny, który w każdej chwili można stracić, np. w czasie, gdy jest wojna. Dostrzegły również, jaką wartość ma życie człowieka, który – często narażając siebie – ratuje innych ludzi.

Czytający dzieciom chciał, żeby pamiętały o tym smutnym wydarzeniu, jakim była wojna, której nawałnica przetoczyła się również przez Stróżną. Jesteśmy spadkobiercami tych tragicznych wydarzeń. Wielu z naszych rodaków oddało życie za wolność Ojczyzny. Dlatego należy pamiętać o wojnie i o tych, którzy polegli, także o tych, co przeżyli – o naszych pradziadkach, którzy doświadczyli wojny. Nie były to łatwe czasy. Mnóstwo było wtedy lęku o własne życie, troski o najbliższych i o to, żeby przetrwać.

W kontekście wojny warto również pamiętać o Żołnieżach Wyklętych, których Narodowy Dzień Pamięci obchodzimy 1 marca. Żołnierze Niezłomni byli żołnierzami powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór komunizmowi. Walczyli o naszą ojczyznę, dlatego o nich też powinniśmy pamiętać. Ponieważ tematyka spotkania była mocno historyczna, po przeczytaniu opowiadań wspomniano także o tym, że weszliśmy w rok pięknego jubileuszu. To 1050 rocznica chrztu Polski. Chrzest Polski w 966 r. to jedna z najważniejszych dat w naszej historii.

Dzięki Mieszkowi I, który wraz ze swoim dworem przyjął chrześcijaństwo, mamy kościoły, wiarę w jednego Boga i tradycje chrześcijańskie. Organizatorzy zachęcają do lektury, która wspomina Dynastię Piastów pt. „Piast Kołodziej”. Podczas spotkania dzieci miały okazję zobaczyć piękne portrety Mieszka I oraz Dobrawy Czeskiej malarstwa Jana Matejki.

Poniżej znajduje się galeria fotograficzna. Zapraszamy do obejrzenia.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy