Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dzień Patrona w Zespole Szkół w Bobowej (TV)

Autor: Damian Śliwa
Często dziś słyszy się, że wśród młodych ludzi występuje kryzys autorytetów. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami i wychowawcami z Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej udowadniają, że zjawisko to nie jest powszechne.

21 marca w hali sportowej wspomnianego ZS nr 1 zgromadziła się cała społeczność szkolna, począwszy od uczniów, nauczycieli, wychowawców, poprzez rodziców, aż po pracowników administracji i obsługi szkoły. Zebrani wspólnie świętowali Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica.

Okazja do świętowania jest wyjątkowa, ponieważ w tym roku mija 190 rocznica śmierci Stanisława Staszica, a w zeszłym roku obchodzone było 260-lecie jego urodzin. Dla młodzieży i wychowawców z Bobowej ich patron jest postacią bardzo ważną oraz wzorem do naśladowania.

W czasie uroczystości, po odśpiewaniu hymnu państwowego, przywitani zostali przybyli goście, wśród których na wymienienie zasługują z pewnością przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bobowej, radni Gminy Bobowa, dyrektorzy i byli dyrektorzy bobowskich szkół. Swój obecnością zaszczycili zgromadzonych również emerytowani nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły.

Po inscenizacji poświęconej postaci Stanisława Staszica pt. „Testament”, którą przedstawili uczniowie gimnazjum, przeprowadzony został wywiad z gościem specjalnym, absolwentką szkoły, panią dr hab. Barbarą Grabka, prof. Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Ta szkoła nie kojarzy mi się ani z jej budową, ani powstaniem. Kojarzy mi się z łanem pszenicy, ogromnym drzewem – pan dyrektor mówił, że dąb, moja mama, że lipa, i mi się też tak wydaje. To było księże pole i my, jako dzieci, pomagaliśmy. Tak pamiętam to miejsce – tu było zboże. Ile razy przechodzę tędy, to pamiętam tę dojrzałą pszenicę, przy której myśmy jakoś tam, jako dzieci, pomagali – wspominała utytułowana Absolwentka ZS nr 1 w Bobowej. – Pamiętam początek tej szkoły – przyszłam tu już w 7 klasie. Uczyliśmy się w różnych miejscach, bo klas było za mało. Pamiętam tylko dwa lata w tej szkole – dodała.

Uczniowie z wiejskich szkół nie powinni mieć kompleksów – kontynuowała dr hab. Barbara Grabka. – Kiedy przebiegam w myślach, ilu profesorów, których ja znam, z mojej działki – dialektologów – pochodzi ze wsi, to naprawdę nie powinniśmy mieć kompleksów. To są ludzie, którzy wyszli z małych środowisk, z niewielkich wsi i ośrodków, niewielkich miast, znaleźli się w Krakowie, są w tej chwili wybitnymi specjalistami. Czyli można! – powiedziała profesor Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Po wywiadzie z panią Barbarą nastąpiło uroczyste wręczenie statuetek najlepszym uczniom, którzy zostali wyróżnieni za wyniki w nauce w I semestrze roku szkolnego 2015/2016. Uczniowie odebrali łącznie 73 statuetki – wszystkie z rąk zaproszonego na uroczystość Gościa.

Od kilku lat święto Patrona Szkoły połączone jest nierozerwalnie z wyróżnieniem najlepszych uczniów – zarówno tych, którzy uzyskują najwyższe wyniki  i średnie, a także wyskakują gdzieś na szczebel wojewódzki w konkursach przedmiotowych i olimpiadach – mówi Adam Urbanek, dyrektor ZS nr 1 w Bobowej. – Promujemy w ten sposób naukę, ale pokazujemy też, że nauka jest z jednej strony najważniejsza, ale szkoła ma również inne przesłania – służenie ludziom, tworzenie wolontariatu, uczestniczenie w życiu społeczności szkolnej, ale także inne dziedziny – sport, kultura, plastyka, sztuki. I też muzyka. To wszystko staramy się promować – dodaje.

Myślę, że ta uroczystość spełniła moje oczekiwania, nasze oczekiwania. Byli także rodzice, którzy z przyjemnością oglądali i przysłuchiwali się swoim dzieciom – relacjonuje dyrektor. – Każdy chciałby, aby jego dziecko – syn, córka – w edukacji zdobył jak najwięcej. Trzeba korzystać z wiedzy innych. Przede wszystkim nie bać się i iść do przodu – żadnych kompleksów! My nie jesteśmy jakąś zaściankową szkołą. Jesteśmy otwarci na problemy innych – pokazaliśmy to zresztą na ekologii i innych działaniach. Z tym trzeba iść w szkołę średnią, a potem w studia i dorosłe życie.

Po wręczeniu statuetek za osiągnięcia w nauce, przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat osiągnięć uczniów szkoły w różnych dziedzinach.

Myślę, że wielu z tych uczniów osiągnie dużo w życiu. Życzyłbym tego wszystkim, ale, wiadomo, niekoniecznie ktoś musi być profesorem, bo może dobrze zawód wykonywać po szkole zawodowej, może stanowić to  jakieś źródło dochodu, sposób na życie. Ważne, żeby uczeń był sobą – tego im życzę! – wyraził swoje życzenia w rozmowie z redakcją Portalu Adam Urbanek.

Na zakończenie odbył się koncert muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły. Podsumowaniem były wielkanocne życzenia, złożone przez dyrektora szkoły, oraz drobne upominki dla przybyłych gości. Podziękowania przypadły w udziale również mediom przybyłym na uroczystość.

Dziękuję również mediom, że jesteście z nami na co dzień. To jest ważne, ponieważ myślę, że robicie wiele dobrego. […] Cieszę się też z tego, że czasami ktoś powie coś krytycznie o mnie, o mojej szkole – jest to pewna wartość, bo jeśli się o nikim nic nie mówi, to fatalnie – może się on poczuć niepotrzebny – powiedział dyrektor szkoły.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym uczniom ich osiągnięć, a dyrekcji oraz nauczycielom i wychowawcom szkoły dobrych wyników ich pracy dydaktycznej. Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy