Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Niedziela Palmowa – kto miał najwyższą palmę w Bobowej?

Autor: Łukasz Augustyn
Wprowadzeniem do Wielkiego Tygodnia oraz niezwykłego Triduum Paschalnego była Niedziela Palmowa zwana Niedzielą Męski Pańskiej. To właśnie tego dnia wierni przynoszą do poświęcenia tradycyjne palmy, będące pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

W minioną niedzielę udaliśmy się z aparatem do kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, aby podejrzeć jak mieszkańcy przygotowują się na nadejście Świąt Wielkiej Nocy oraz czy tradycja wykonywania palm wielkanocnych jest kontynuowana?

Msze Świętą o godzinie 10 rozpoczęło poświęcenie palm oraz procesja wokół kościoła. Podczas przemarszu w rękach wielu parafian można było zauważyć głównie palmy kupowane w sklepach. Dużo rzadziej trafiały się piękne, ręcznie wykonane. Honor parafii Bobowa na pewno uratowała rodzina Brońków, która stworzyła oryginalną, tradycyjnie udekorowaną kilkumetrową palmę.

„Tradycyjnie, jak co roku w Niedzielę Palmową, tak i w tym roku o godzinie 10:00 była uroczysta Msza Święta połączona z procesją. Rozpoczęcie odbyło się w kościele, później procesja wokół kościoła i Msza Święta, na której zgromadziło się bardzo dużo ludzi, kościół był wypełniony po brzegi i wielu było jeszcze na polu. – skomentował Tomasz Gołąbek wikariusz z parafii Bobowa. Największą palmę przygotowała rodzina państwa Broniek, która może nie sięgała sufitu, ale miała 6 może 7 metrów. Większość palm niestety była kupnych, więc tak mało ludzie jakby przykładają się do tego, żeby samemu zrobić. Symbolika Niedzieli Palmowej nawiązuje do wjazdu pana Jezusa do Jerozolimy. Wtedy to ludzie rzucali palmy i płaszcze na drogę, gdzie Pan Jezus jechał, tak samo i my przynosimy palmy, które mają nam przypominać ten uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.”

fot. Łukasz Augustyn

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy