Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Policja w Zespole Szkół Zawodowych

Autor: Łukasz Augustyn
Przedwczoraj 4 marca br. w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji z Gorlic st. asp. Grzegorzem Szczepankiem, który wygłosił prelekcje na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni a także ochrony wizerunku oraz danych osobowych.

Żyjemy w dobie internetu. Bez wychodzenia z domu możemy załatwić większość spraw oraz zapewnić sobie rozrywkę na całkiem wysokim poziomie. Narażeni jednak jesteśmy na podawanie swoich danych osobowych, prywatnych. Czasami też, sami nieświadomie publikujemy własne zdjęcia czy podajemy informacje o pracy, szkole lub zainteresowaniach. Dane te mogą wykorzystać złodzieje do tego by sprawdzić czy nie jesteśmy na wakacjach lub jaki samochód stoi na naszym podjeździe. Zdarzą się także przestępstwa gospodarcze, wszelkiego typu wyłudzenia lub oszustwa na serwisach aukcyjnych. Bywa, że opublikowane zdjęcie staje się powodem zazdrości i nienawiści a wtedy może dojść do pobicia, kradzieży lub co gorsze pozbawienia kogoś życia.

O tych wszelkich aspektach zagrożenia w Internecie, podczas spotkania z młodzieżą bobowskiego ZSZ informował st. asp. Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy KPP w Gorlicach.

– Podczas spotkania z uczniami przekazywałem głównie informacje na temat cyber-zagrożeń oraz związanych z tym naruszeniem obowiązującego prawa – mówi st. asp. Grzegorz Szczepanek, policjant Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. – Wspominałem także młodzieży o poszanowaniu wizerunku oraz danych osobowych, bowiem należy chronić te dobra. Zwłaszcza że mogą być one w nikczemny sposób wykorzystane np. założenia rachunku bankowego. Zdarza się, że w ten sposób przejmowane są również inne konta, aukcje internetowe, skrzynki emaliowe oraz przestępstwa z wykorzystaniem tych danych. Rozpowszechnianie wizerunku, również może mieć negatywne skutki. Po jakimś czasie może okazać się, że osoby, które krótko mówiąc nas nie lubią mogą te zdjęcia, bądź filmy wykorzystać i nadać im inny charakter niż był zamierzony. Dochodzi do tego pomimo, że czynności te są zakazane i mogą być karane. Mimo sankcji część osób decyduje się na wykorzystanie czyjegoś wizerunku lub danych. 

W ciekawym spotkaniu wzięła udział około setka młodzieży, uczniów placówki.

fot. Aneta Bogusz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy