Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pieniądze na kulturę trafią do Bobowej (TV)

01.04.2016 Autor: Damian Śliwa
Od wielu lat Województwo Małopolskie organizuje otwarty konkurs na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury w 2016 pod nazwą „Mecenat Małopolski”. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, część środków z programu trafi do Bobowej.

Wsparcie w kwocie 9 000zł otrzyma Stowarzyszenie „Gryf” na organizację imprezy związanej z kulturą żydowską. Dofinansowanie w wysokości 13 500zł otrzyma również odbywający się po raz szesnasty Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej.

– Są to sztandarowe wydarzenia kulturalne, wpisane do stałego kalendarza imprez gminy – mówi burmistrz miasta Bobowa, Wacław Ligęza. – Zarówno Festiwal Koronki Klockowej, jak i Dni Bobowej z Kulturą Żydowską, bo tak nazwaliśmy tę imprezę, na którą Stowarzyszenie „Gryf” otrzymało dofinansowanie. Myślę, że uda się zaprosić nowych gości, którzy też podzielą się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem dotyczącą historii Żydów bobowskich.

Znane są już po części szczegóły wydarzenia, podczas którego będzie znakomita możliwość pogłębienia znajomości historii, kultury i tradycji żydowskiej w Bobowej.

– Będzie obecna forma prelekcyjna, trochę związana z historią i oczywiście występ zespołu klezmerskiego – opowiada burmistrz. – Wiem, że planowana jest również formuła nieco teatralna, czyli inaczej niż co roku, ale członkowie Stowarzyszania „Gryf” przedłożą konkretną informację. Ważne, że jest pewna suma pieniędzy, która pozwala na kontynuowanie tej corocznej, cyklicznej imprezy.

Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej już od wielu lat gromadzi w Bobowej koronczarki i koronkarzy z wielu stron Europy. Podczas imprezy odbywają się warsztaty koronkarskie, pokazy mody, występy zespołów folklorystycznych, wernisaże i konkursy.

– Głównym organizatorem Festiwalu będzie Centrum Promocji i Kultury Gminy Bobowa. Myślę, że ta impreza ma już charakter nie tylko ponadregionalny, ale nawet międzynarodowy, ponieważ przyjeżdża wiele delegacji z zagranicy – dodaje Wacław Ligęza. – To dofinansowanie na pewno będzie skutecznie wykorzystane, żeby zaoferować w ramach Festiwalu jeszcze coś, co zaciekawi naszych mieszkańców i żeby również młodzi ludzie skorzystali z tych środków, które będą wydane.

W kwestii wydarzeń kultury, jak i w wielu innych, włodarze regionu bobowskiego dbają o to, aby poszerzać zakres oddziaływania i jak najlepiej wykorzystywać środki przeznaczane na realizowane w regionie projekty.

– Tradycyjnie staramy się ukierunkowywać te działania tak, aby oferta była jak najciekawsza i adresowana dla szerszej grupy odbiorców. Myślę, że w tym roku uda się to zrobić. Szczegóły będą podane w nieco późniejszym terminie – kończy burmistrz Bobowej.

Szczegółowe informacje oraz zaproszenia na kulturalne wydarzenia w Bobowej i regionie będziecie Państwo mogli – jak zawsze znaleźć na naszym Portalu. Zachęcamy do regularnego śledzenia aktualności.

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)