Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Powierzenie Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu (TV)

09.04.2016 Autor: Damian Śliwa
Po raz siedemnasty miało miejsce Powierzenie Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu. Ta uroczystość o charakterze religijno-patriotycznym miała miejsce w niedzielę, 3 kwietnia w Wójtowej.

Powierzenie odbyło się w ustanowione zgodnie z prośbą Pana Jezusa przekazaną św. Siostrze Faustynie Kowalskiej Święto Miłosierdzia Bożego, które corocznie obchodzone jest w Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Niedzieli Zmartwychwstania.

Wielka to radość, bo trwa Rok Miłosierdzia – mówi o uroczystości wójt gminy Lipinki, Czesław Rakoczy. – Piękne słowa Jego Ekscelencji, księdza biskupa Kazimierza Górnego o patriotyzmie, skierowane do nas, pozostały głęboko w naszych sercach, a przepiękna homilia ks. infułata Wiesława Szurka powiedziała nam wiele, co mamy czynić, aby być lepszymi i jak postępować, aby korzystać nie tylko z własnej dumy i z własnych sił, ale opierać się na Bogu i Jemu powierzać swoje sprawy – opowiada.

Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Wójtowej przewodniczył biskup senior diecezji rzeszowskiej, Kazimierz Górny. Podczas tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu powiatu gorlickiego oraz jasielskiego. Obecni byli również: przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach w osobach st. bryg. Dariusza Grygowicza oraz mł. bryg Bohdana Białonia, reprezentanci Komendy Policji w Gorlicach wśród nich mł. insp. Mirosław Kawa p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach, senator Stanisław Kogut, posłowie: Barbara Bartuś, Elżbieta Borowska oraz Jan Duda, radny sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa a także burmistrzowie i wójtowie z powiatu gorlickiego. Gminę Bobowa reprezentowali: burmistrz Wacław Ligęza, radny Tomasz Tarasek, druhowie z OSP Stróżna, OSP Sędziszowa oraz OSP Bobowa.

Dziękuję wszystkim przybyłym gościom, Samorządowi, strażakom, służbom policyjnym, kapłanom, nauczycielom, że ta ziemia lipińska i wójtowska stała się obchodów i uroczystości dla całej ziemi gorlickiej, która potrzebuje tego wsparcia – mówi wójt Lipinek. – Wszyscy powinniśmy włoży trud, aby „jutro” było lepsze i żebyśmy my także „jutro” byli jeszcze lepsi – dodaje, odwołując się do słów, których padło wiele, zarówno podczas części religijnej, jak i w późniejszych przemówieniach.

Po Mszy nastąpiło przejście uczestników uroczystości ze świątyni do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie pod pomnikiem św. Floriana złożone zostały kwiaty. W dalszej kolejności miały miejsce okolicznościowe przemówienia szanownych gości obecnych na obchodach, a także występ orkiestry dętej.

Następnie zaprezentował się zespół ludowy „Wójtowiacy”, po czym zgromadzeni zostali zaproszeni na wspólny posiłek.

Bardzo piękna uroczystość – podsumowuje wydarzenie poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Jan Duda. – Gratulacje dla władz Samorządowych i dla mieszkańców wioski – dodaje. – Wspominałem już o tym w swoim przemówieniu, że miłosierdzie to piękna, wielka i głęboka tajemnica. Ale tak naprawdę, żeby można było z niej głęboko korzystać, to trzeba wykazać dużo pokory. Ja sam zawsze modlę się o pokorę, bo ona jest niezmiernie ważna, po to, abyśmy ten świat postrzegali w normalnym wymiarze – nie patrzyli z wysokiego piedestału, chociażby jako przedstawiciele Parlamentu. My musimy być wśród ludzi, widzieć te wszystkie troski, pochylać się nad każdym. Myślę, że to jest potrzebne, to jest ta pokora – wtedy zasłużymy na miłosierdzie – mówi poseł.

Ogromnie się cieszę z tej uroczystości, która jest organizowana siedemnasty raz tutaj, w Wójtowej. Nie ukrywam, że zawierzenie całego powiatu gorlickiego miłosiernemu Sercu Jezusowemu jest to ogromna uroczystość chrześcijańsko patriotyczna. Chciałem pogratulować wójtowi Lipinek tej uroczystości – dzieli się swoimi odczuciami Senator Rzeczypospolitej, Stanisław Kogut. – Przecudowne kazanie powiedział ksiądz infułat. Na końcu J. E. ks. bp Górny także powiedział cudowne słowa na temat Ojczyzny. Powinniśmy sobie to wziąć do serca i, po prostu, powinno to być naszym kierunkowskazem działania – dodaje.

 

Poniżej znajdą Państwo przygotowany przez naszych reporterów materiał z tegorocznej uroczystości Powierzenia Ziemi Gorlickiej Miłosierdziu Bożemu. Zapraszamy do oglądania!

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)