Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Gmina Bobowa uczciła 225. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja (TV)

19.05.2016 Autor: Damian Śliwa
W tym roku główne Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święto Strażaków celebrowane były 3 maja br. w kościele pw. św. Mikołaja w Siedliskach. Zaproszenie do wspólnego świętowania wystosowali do mieszkańców gminy Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Burmistrz Bobowej.

3 maja jest dniem, w którym zbiegają się ze sobą święto narodowe i chrześcijańska uroczystość religijna. Z tego też powodu w wielu miejscach organizowane są rozmaite obchody oraz wydarzenia towarzyszące radosnemu świętowaniu.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 14.00 od uroczystej celebracji Mszy Świętej, podczas której zebrani oddali cześć Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski. Przed Mszą na placu przy kościele św. Mikołaja zgromadził się pokaźny zastęp pocztów sztandarowych, które uczestniczyły w obchodach. Dopełnieniem świętowania stała się otwarta dla gości i mieszkańców Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, która odbyła się tuż po Mszy Świętej.

Jestem przekonany, że my, jako Polacy, mamy świadomość tożsamości historycznej – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Miasta Bobowa. – Dowodem na to, że podtrzymujemy te tradycje i dążymy do takich zachowań i postaw, jakie były zawarte w Konstytucji 3 maja, jest fakt, że samorządy, w tym nasz Samorząd, co roku organizuje Uroczystą Sesję właśnie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, która dla nas ma tak duże znaczenie – dodaje.

Stąd dzisiaj ta uroczysta sesja w pięknym, zabytkowym kościele w Siedliskach, gdzie wspólnie modliliśmy się – jako, że dzisiaj jest Święto Matki Bożej, Królowej Polski. Odbyła się też część patriotyczna, dotycząca 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W dniu jutrzejszym jest święto św. Floriana, czyli święto druhów strażaków, którzy tak licznie uczestniczyli w dzisiejszej sesji, z udziałem wszystkich pocztów sztandarowych. Chcieliśmy, żeby te wszystkie elementy zostały podkreślone i wspólnie modliliśmy się też o pomyślność dla druhów strażaków – opowiada burmistrz Bobowej. – W naszej gminie staramy się te tradycje podtrzymywać, stąd organizacja uroczystej sesji, którą prowadził dzisiaj pan przewodniczący. Mogliśmy posłuchać również pięknej homilii, która zawierała wszystkie te elementy, dotyczące dzisiejszego święta – kontynuuje włodarz miasta.

Myślę, że co roku takie sesje i spotkania będą organizowane, dlatego, że taką systematyczną pracą i uczestnicząc sami, jako ci, którzy pełnią różne funkcje publiczne, dajemy innym przykład. Ludzie podejmują ten temat, jak było zresztą widać – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Wacław Ligęza. – Myślę, że piękna uroczystość, która miała tutaj miejsce, jest dobrym przykładem naszego lokalnego patriotyzmu – podsumowuje.

O oprawę muzyczną podczas Mszy zadbali członkowie orkiestry dętej przy OSP w Siedliskach. Jak to zazwyczaj ma miejsce przy okazji podobnych uroczystości, również i tym razem nie mogło zabraknąć części artystycznej. Zaprezentowali ją uczniowie Szkoły Podstawowej w Sędziszowej, przekazując podczas występu wiele cennych i pouczających treści, związanych z szeroko pojętym patriotyzmem.

– W swoim przedstawieniu pięknie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej – nielicznej, ale bardzo prężnie działającej szkoły – pokazując, że patriotyzm jest im bardzo bliski – komentuje występ dzieci Wacław Ligęza. – Widać, że nauczyciele i rodzice im go przekazują, a my, jako Samorządowcy, mamy również obowiązek, żeby przekazywać im te wartości – dodaje burmistrz.

Uroczystość przebiegła w atmosferze modlitewnej i radosnej. Świętujemy święto 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Święto Strażaka, a wczoraj obchodziliśmy Święto Flagi Narodowej z próbą pobicia rekordu Guinessa na nowo otwartym Stadionie Miejskim w Bobowej – mówi Stanisław Tabiś, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej. – Myślę, że wielką wartość ma patriotyzm lokalny i działania podejmowane od kilku lat, żeby takie uroczyste sesje odbywały się w poszczególnych starostwach naszej gminy – stwierdza.

Swoją obecnością zaszczycili nas dzisiaj Parlamentarzyści, pan Senator, Radni ze Starostwa, Dyrektorzy szkół. Cieszymy się bardzo, że zaproszeni goście tak licznie przybyli do nas na dzisiejszą uroczystość – dodaje przewodniczący.

Uroczyste obchody w Siedliskach odbyły się z udziałem Senatora Rzeczypospolitej, Stanisława Koguta, który w wywiadzie z redakcją mówił o sile i wielkiej wadze małych społeczności w funkcjonowaniu całego kraju.

Jeżeli będą silne małe ojczyzny, małe wioski, takie jak ta, w której odbywają się dzisiejsze uroczystości – stwierdził Senator. – Trzeba pogratulować tego przepięknego recitalu małych dzieci. Uważam, że – jeżeli będziemy mieli silne Małe Ojczyzny – to naprawdę silna będzie Rzeczpospolita – powiedział Stanisław Kogut.

Pośród gości nie zabrakło również: Pawła Śliwy radnego województwa Małopolskiego, dh Przemysława Wszołka sekretarza Sądu Honorowego OW ZOSP RP w Krakowie, Jerzego Nalepki wicestarosty powiatu gorlickiego, Adama Urbanka i Zygmunta Fryczka radnych powiatu gorlickiego, sekretarz oraz skarbnika Urzędu Miejskiego w Bobowej, radnych gminy Bobowa oraz dyrektorów poszczególnych placówek oświaty.

Wspólne świętowanie w Siedliskach przebiegło w podniosłej acz radosnej atmosferze. Dla mieszkańców gminy i miejscowości była to kolejna okazja to wyrażenia przywiązania do wartości narodowych i chrześcijańskich oraz zacieśnienia lokalnych więzów. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem relacjonującym Gminne Obchody w Siedliskach!

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)