Jaki mamy rynek pracy?
Województwo Małopolskie było piątym co do wielkości regionalnym rynkiem pracy w Polsce w ubiegłym roku. Jest się z czego cieszyć, bowiem od kilku lat nasze województwo wyróżnia niski poziom bezrobocia, które końcem 2015 roku wyniosło 8,4%.
Z roku na rok wzrasta też zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem nowych osób, zwłaszcza w sektorze przetwórstwa przemysłowego i sektora usług. Według danych dotyczących stopy bezrobocia rejestrowanego, pod koniec 2015 roku Małopolska ze stopą 8,4 proc. ulokowała się na czwartym miejscu w kraju.
– Pozycja Małopolski w tym rankingu pozostaje od lat stabilna. Szacuje się, ze 2016 rok będzie trzecim z kolei rokiem spadku bezrobocia w województwie – mówi odpowiedzialny w zarządzie województwa za rynek pracy wicemarszałek Stanisław Sorys,.
Najniższą wartość stopy bezrobocia notuje się w Krakowie, w Nowym Sączu oraz w powiatach zlokalizowanych w niedalekiej odległości od Krakowa (krakowskim, myślenickim, bocheńskim, wielickim). Wartość najwyższa występuje z kolei w powiatach: dąbrowskim, limanowskim, nowosądeckim, tatrzańskim, olkuskim i tarnowskim, a więc głównie we wschodniej i południowej części województwa.
Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w Małopolsce jest 2 mln 226 tys. osób w wieku produkcyjnym, z czego ok. 1,3 mln pracuje. Pod koniec 2015 r. w małopolskich urzędach pracy zarejestrowanych było 120 tys. bezrobotnych. W województwie jest 364 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 166 tys. mikroprzedsiębiorstw.
W minionym roku nastąpiła też znaczna poprawa jeśli chodzi o warunki pracy – o ponad 5% wzrosła liczba osób, które posiadają umową o pracę na czas nieokreślony w sektorze prywatnym. W ostatnim kwartale 2015 roku było ich 816 tys.
Dużym sukcesem na rynku pracy jest też wzrost wynagrodzeń w najsłabiej opłacalnych sekcjach gospodarki, czyli w budownictwie – o 7,8% oraz w zakwaterowaniu i gastronomii – o 6,8%. W Małopolsce w 2015 roku wynagrodzenia rosły szybciej niż w innych rejonach kraju, według ministerstwa finansów w roku 2016 przewidywany jest dalszy wzrost wynagrodzeń o 3,6%.
(Biuro Prasowe UMWM)
fot. ilustracyjne