Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zróbcie Mu miejsce – Boże Ciało w Gminie Bobowa (TV)

28.05.2016 Autor: Daniel Malski
W miniony czwartek przeżywaliśmy uroczystość Bożego Ciała. Jest to nakazane święto Kościoła Katolickiego obchodzone ku czci Najświętszego Sakramentu. Przyjrzyjmy się jak wyglądały obchody tego wydarzenia w Bobowej oraz Siedliskach.

Co roku – 60 dni po Wielkanocy Kościół Święty obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną w kulturze ludowej Bożym Ciałem. Jest to święto inne niż wszystkie, a to za sprawą przepięknej liturgii tego dnia. Odprawiana jest Msza Święta, po której z kościołów wyruszają procesje do zbudowanych właśnie na tą okoliczność czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii mówiący o Eucharystii, którą w sposób szczególny czci się w Boże Ciało. Po powrocie do świątyń, kapłani udzielają wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i jednym głosem unosi się hymn „Ciebie Boga Wysławiamy”.

– Przeżywamy dzisiaj w całym Kościele Powszechnym uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej i tradycyjnie jak we wszystkich naszych parafiach tak i w Bobowej uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej – mówi ks. Tomasz Gołąbek, wikariusz parafii Bobowa. – Wyruszyliśmy do czterech ołtarzy przechodząc przez rynek, fragmentem ul. Ks. Jana Czuby, później ul. Ogrodową, ul. Grunwaldzką i przechodząc obok kościoła św. Zofii, ulicą św. Zofii i przez rynek powróciliśmy do kościoła.  Dziękujemy wszystkim tym, którzy w tym roku zatroszczyli się o przygotowanie tych ołtarzy. Niech Jezus Eucharystyczny wszystkim błogosławi – dodaje.

W Bobowej jak i Siedliskach procesji eucharystycznej towarzyszyła gra miejscowych orkiestr dętych oraz poczty sztandarowe. Wierni nieśli także chorągwie oraz feretrony. Radości temu świętu dodawały dzieci sypiące kwiatki oraz dzwoniące dzwonkami.

fot. Łukasz Kieroński/Jacek Kieroński

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)