Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wojewódzki tytuł EkoSzkoły dla Wilczysk! (TV)

28.06.2016 Autor: Mateusz Książkiewicz
W połowie czerwca (tj. 14.06.br) w auli delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się uroczystość podsumowania wojewódzkiego projektu ekologicznego pn. "Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2016". Udział w niej wzięli uczniowie, opiekun a także dyrektor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach.

Konkurs „EkoSzkoła” był przez kilka lat organizowany w Borzęcinie, jednak Małopolskie Kuratorium Oświaty spowodowało, że od roku jest przedsięwzięciem wojewódzkim adresowanym do wszystkich typów szkół i przedszkoli. W roku obecnym do 5 etapów projektu zgłosiło się aż 91 przedszkoli, 30 szkół podstawowych oraz 17 gimnazjów z całej Małopolski. Konkurs odbywa się pod patronatem: Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu
Brzeskiego, Wójta Gminy Borzęcin oraz instytucji: Europejskiego Centrum Ochrony Środowiska, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa
Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Projekt sprawdza wiedzę przyrodniczą, co roku poruszając inne zagadnienia. Bieżąca edycja dotyczyła wiadomości z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem Parków Krajobrazowych takich, jak: Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy, Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki.

Uczniowie z Wilczysk pod opieką nauczycielki Barbary Włodarz wzięli udział w czterech rundach:

Runda I – Wiedza, startowały drużyny trzyosobowe. Oceniany był cały zespól piszący test składający się z zadań zamkniętych i otwartych. W rundzie tej startowali uczniowie klasy V: Ilona Sus, Aleksandra Zabielny i Tomasz Brończyk.

Runda II – Praca plastyczna, uczniowie wykonywali plakat o środowisku przyrodniczym swojej miejscowości, ukazując ciekawe okazy flory i fauny dla swojej gminy. Plakat przygotowali uczniowie klasy IV: Jolanta Brończyk, Weronika Pękala i Jakub Beresiński.

Runda III – prezentacja multimedialna z przebiegu działań w zakresie projektu obejmująca ostatnie dwa lata szkolne (2014/15 i 2015/16) ukazująca różnorodność podejmowanych działań ekologicznych. W tej rundzie szkoła z Wilczysk zajęła III miejsce.

Runda IV – pisemne sprawozdanie z wykonania przedsięwzięcia ekologicznego na terenie szkoły, miejscowości i gminy obejmujące ostatnie dwa lata szkolne. Etap ten zwyciężyła szkoła z Wilczysk.

Dodatkowo Zespół Szkolno Przedszkolny został uhonorowany najwyższą nagrodą w postaci statuetki oraz tytułu EkoSzkola 2016 w województwie Małopolskim. W uroczystej gali udział wzięli uczniowie placówki edukacyjnej z Wilczysk pod opieką swojej nauczycielki Barbary Włodarz oraz dyrektora szkoły Wiesława Taraska.

Zapraszamy na materiał filmowy z wręczenia nagród EkoSzkoła w Tarnowie.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Wszyscy odetchnęli: przestało padać! Interwencje strażaków w Siedliskach i Stróżnej (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)

Z ostatniej chwili: gwałtowne opady deszczu oraz grad. Burza nadal trwa (TV)