Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wojewódzki tytuł EkoSzkoły dla Wilczysk! (TV)

28.06.2016 Autor: Mateusz Książkiewicz
W połowie czerwca (tj. 14.06.br) w auli delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się uroczystość podsumowania wojewódzkiego projektu ekologicznego pn. "Ekoszkoła, Ekoprzedszkole 2016". Udział w niej wzięli uczniowie, opiekun a także dyrektor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach.

Konkurs “EkoSzkoła” był przez kilka lat organizowany w Borzęcinie, jednak Małopolskie Kuratorium Oświaty spowodowało, że od roku jest przedsięwzięciem wojewódzkim adresowanym do wszystkich typów szkół i przedszkoli. W roku obecnym do 5 etapów projektu zgłosiło się aż 91 przedszkoli, 30 szkół podstawowych oraz 17 gimnazjów z całej Małopolski. Konkurs odbywa się pod patronatem: Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu
Brzeskiego, Wójta Gminy Borzęcin oraz instytucji: Europejskiego Centrum Ochrony Środowiska, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa
Małopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Projekt sprawdza wiedzę przyrodniczą, co roku poruszając inne zagadnienia. Bieżąca edycja dotyczyła wiadomości z ekologii i ochrony przyrody z uwzględnieniem Parków Krajobrazowych takich, jak: Ciężkowicko – Rożnowski Park Krajobrazowy, Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Pasma Brzanki.

Uczniowie z Wilczysk pod opieką nauczycielki Barbary Włodarz wzięli udział w czterech rundach:

Runda I – Wiedza, startowały drużyny trzyosobowe. Oceniany był cały zespól piszący test składający się z zadań zamkniętych i otwartych. W rundzie tej startowali uczniowie klasy V: Ilona Sus, Aleksandra Zabielny i Tomasz Brończyk.

Runda II – Praca plastyczna, uczniowie wykonywali plakat o środowisku przyrodniczym swojej miejscowości, ukazując ciekawe okazy flory i fauny dla swojej gminy. Plakat przygotowali uczniowie klasy IV: Jolanta Brończyk, Weronika Pękala i Jakub Beresiński.

Runda III – prezentacja multimedialna z przebiegu działań w zakresie projektu obejmująca ostatnie dwa lata szkolne (2014/15 i 2015/16) ukazująca różnorodność podejmowanych działań ekologicznych. W tej rundzie szkoła z Wilczysk zajęła III miejsce.

Runda IV – pisemne sprawozdanie z wykonania przedsięwzięcia ekologicznego na terenie szkoły, miejscowości i gminy obejmujące ostatnie dwa lata szkolne. Etap ten zwyciężyła szkoła z Wilczysk.

Dodatkowo Zespół Szkolno Przedszkolny został uhonorowany najwyższą nagrodą w postaci statuetki oraz tytułu EkoSzkola 2016 w województwie Małopolskim. W uroczystej gali udział wzięli uczniowie placówki edukacyjnej z Wilczysk pod opieką swojej nauczycielki Barbary Włodarz oraz dyrektora szkoły Wiesława Taraska.

Zapraszamy na materiał filmowy z wręczenia nagród EkoSzkoła w Tarnowie.

fot. Mateusz Książkiewicz

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)