Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak się spodobała gmina Bobowa francuskim gościom Światowych Dni Młodzieży? (TV)

11.08.2016 Autor: Łukasz Kieroński
W tygodniu poprzedzającym wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, młodzież z całego świata zjechała do Polski na Tydzień Misyjny. Czas ten został poświęcony nie tylko na modlitwę ale również integrację oraz możliwość poznania przez obcokrajowców naszej tradycji, historii i kultury.

Dekanat bobowski odwiedziła ponad czterdziestoosobowa grupa pielgrzymów z Archidiecezji Marsylii. Francuzi przybyli do polski wraz ze swoim biskupem pomocniczym Jean-Marc Aveline. Huczne powitanie gości nastąpiło w Korzennej tuż przed północą, w czwartek 21 lipca br. Grupa została podzielona na kilka mniejszych, dzięki czemu około dziesięciu osób nocowało u mieszkańców gminy Bobowa.

Dni bezpośrednio poprzedzające wydarzenia w Krakowie, Francuzi wykorzystali do zwiedzenia południowej Polski a zwłaszcza naszego ternu Beskidów i Pogórza. Wśród zaplanowanych wycieczek znalazły się odwiedziny m.in. w Bobowej, Wilczyskach, Wojnarowej, Bruśniku, Biesnej oraz Starym Sączu. Grupa z Marsylii poznała historię Dworu Długoszowskich, przyglądała się bobowskim koronkom a tuż przed wyjazdem miała okazję wysłuchać ciekawostek o parafii. pw. Św. Stanisława Bp Męczennika w Wilczyskach. Zagranicznymi pielgrzymami troskliwie opiekowali się wolontariusze parafialni Światowych Dni Młodzieży. O pyszny poczęstunek na pożegnania gości z Francji zadbały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wilczyskach. Smak polskiej, tradycyjnej kuchni na pewno pozostanie na długo w ich pamięci. Wyjątkowym dniem była niedziela, kiedy to w Korzennej, w amfiteatrze odbył się Festiwal pn. “Trzy Kolory”.

– Najpierw chciałbym podziękować za Waszą gościnność, byliśmy tym bardzo zauroczeni – powiedział tuż przed wyjazdem do Krakowa Rafał Joniec, nauczyciel szkoły salezjańskiej w Marsylii. – Do przyjazdu tutaj, przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu ale jechaliśmy z zaufaniem, bo przecież wiedzieliśmy że Polacy słynną z gościnności. Miłą niespodzianką dla nas było to, że nawet ludzie, którzy nie mówili po francusku czy angielsku przyjmowali nas do swoich domów. To ciepłe przyjęcie, na pewno pozostanie w naszych sercach i zawieziemy je do naszych rodzin. Do Bobowej przyjechaliśmy z wielu miejscowości położonych obok Marsylii. Cieszymy się z tego, że nasz biskup jest tak blisko nas, niewątpliwie urzekł nas swą prostotą. Byłem bardzo wzruszony, kiedy nauczył się kilku słów po Polsku. Przyjechaliśmy tutaj aby nabrać nowego ducha i z nim udamy się do Krakowa. 

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że w czwartek wieczorem przyjechali do nas Francuzi – mówił pod koniec wizyty ks. Tomasz Gołąbek. – Na pewno możemy się od nich ucz tego, by luźniej podchodzić do swojego życia a nie w ciągłym napięciu, zdenerwowaniu ponieważ jest to niezbędne do tego by cieszyć się tą obecną chwilą. To jest dla nas na pewno, niesamowita nauka.

Zapraszamy do obejrzenia wideo-relacji:


fot. Łukasz Kieroński

video
Więcej Video

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)

Woźnica odpowie za kierowanie zaprzęgu po użyciu alkoholu oraz spowodowanie kolizji! (TV)