Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Widzisz coś niepokojącego? Zgłoś na interaktywnej mapie zagrożeń

Autor: Bartek Serafin
Nadmierna prędkość na ulicy Grunwaldzkiej jest jednym z pierwszych zgłoszeń na interaktywnej krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa - usługi uruchomionej przez Komendę Główną Policji. Nowy program ma ułatwić komunikację między Policją a obywatelami.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

– Mapa zagrożeń jest inicjatywą Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji we współpracy z Komendą Główną Policji – mówi st. asp. Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy KPP w Gorlicach. – Mapa jest interaktywnym, multimedialnym narzędziem komunikacji społeczeństwa z Policją. Daje możliwość całodobowego zgłaszania miejsca i zagrożenia, które może nawet subiektywnie jest odczuwalne przez obywatela. My, jako policja będziemy w pierwszych dniach tą informację weryfikować i jeśli się ona potwierdzi będziemy się starali temu zagrożeniu przeciwdziałać czy wręcz go likwidować. W miejscach, które zostaną zgłoszone zagrożenia na pewno będą pojawiać się policjanci. W tej chwili nie mamy możliwości weryfikować osoby zgłaszającej, więc może się zdarzyć, że zgłoszenia te będą dla żartu czy też z ciekawości. 

Jeśli zatem jako mieszkaniec czujesz się zaniepokojony pędzącymi przez środek miasta motorami czy pojazdami, przekraczającymi dozwoloną prędkość lub też widzisz osoby regularnie spożywające alkohol w miejscu niedozwolonym zgłoś ten fakt na mapie zagrożeń. Katalog zdarzeń jakie możemy zasygnalizować Policji jest szeroki, obejmuje m.in.: akty wandalizmu, bezdomność, dzikie wysypiska śmieci, dzikie kąpieliska, kłusownictwo, miejsca grupowania się małoletnich, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, nielegalna wycinka drzew, nielegalne wyścigi samochodowe, nieprawidłowe oznakowanie drogi, nieprawidłowo zaparkowany pojazd, niszczenie zieleni, poruszanie się quadami po terenach leśnych, wypalanie traw, znęcanie się nad zwierzętami, żebractwo i wiele innych.

– Interaktywna mapa nie służy do zgłaszania zdarzeń interwencyjnych typu “Tu i teraz” – dodaje rzecznik policji. – Jeśli potrzebujemy ratunku, pomocy należy korzystać z numerów alarmowych 997 i 112. Ta mapa, jest narzędziem, które będzie dopiero sprawdzane w najbliższym czasie. Mapa jest po to by zgłaszać zagrożenia, które w danym miejscu mogą się powtórzyć w perspektywie czasu. 

Ograniczeniem jest możliwość zgłoszenia tylko jednego zagrożenia w ciągu doby. Pamiętajmy też, że w sieci nikt nie jest anonimowy, dlatego zachęcamy do rozważnego użytkowania tego narzędzia.

Link do mapy i instrukcji – kliknij tutaj!

fot. screen z krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa

mapa_zagrozen_screen_bobowa

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy