Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

W Bobowej podsumowano konkurs fotograficzny “Rzeka w moim regionie”

Autor: Duda Justyna
W piątkowe przedpołudnie, 7 października br. do Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach, filia w Bobowej przybyli licznie uczestnicy szóstej edycji konkursu fotograficznego dla osób niepełnosprawnych pt. "Rzeka w moim regionie", wszystko po to aby poznać jego wyniki. 

Podsumowaniu konkursu fotograficznego towarzyszył piknik podczas, którego nie zabrakło występów artystycznych, poczęstunku oraz czasu na podziwianie nagrodzonych i wyróżnionych prac. Gratulacje dla zwycięzców i uczestników konkursu złożyli: starosta gorlicki Jerzy Nalepka, przewodniczący konkursowego jury Stanisław Hübner oraz sekretarz Urzędu Miejskiego w Bobowej Zdzisława Iwaniec. Uroczystości dekoracji uczestników, przyglądali się dyrektor ZSZ w Bobowej Barbara Wołkowicz, dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej Robert Gryzik a także opiekunowie niepełnosprawnych osób.

Tytuł zwycięskiej fotografii to „Słoneczko gaśnie, kamienie się złocą, rzeka – sąsiadka nie straszna mi nawet nocą” a jej autorem był Michał Halibożek z Klubu Młodego Fotografa przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance. To już drugi rok z rzędu, kiedy uczestnicy tego klubu zdobywają najwyższe laury w konkursie. Drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Kędzior z Dziennego Ośrodka Wsparcia w Gorlicach, trzecie natomiast Wojciechowi Wojciechowskiego z Warsztatów Terapii Zajęciowej Rodzina w Gorlicach.

– Niektórzy jeszcze pamiętają czasy, kiedy osoby niepełnosprawny były poukrywane w domach, a my zdrowi wstydziliśmy się ich, dzisiaj na szczęście te czasy są za nami – mówi Jerzy Nalepka, wicestarosta gorlicki. – Dzisiaj polskie prawo zapewnia opiekę takim osobom. Powiat jest jednym z tych podmiotów, które pomagają to prawo realizować. Przede wszystkim udostępniamy w miarę możliwości pomieszczenia, chociażby takie jak tutaj w Bobowej, po dużym niegdyś internacie, który dzisiaj jest częściowo pusty. Podobnie jest w Gorlicach i innych miejscowościach naszego powiatu. Cieszymy się, że uczestnicy takich wydarzeń przez własną działalność, natury artystycznej, kulturalnej lub też rękodzieła ludowego na miarę swoich możliwości są poddawani swoistej terapii. Dla nich największym wrogiem jest bezczynność, która przecież dotyczy także ludzi zdrowych. To właśnie bezczynność potrafi prowadzić do depresji a co dopiero w przypadku ludzi z niedowładami czy niepełnosprawnością: fizyczną, umysłową a często sprzężoną. Przy okazji mogę powiedzieć, że zarówno Powiat Gorlicki jak i miasto Gorlice oraz Biecz prowadzą starania o utworzenie kolejnych takich ośrodków wsparcia. Stowarzyszenie Wspierania Rodzin “Nadzieja” będzie głównym podmiotem organizującym, a trud finansowania tego wzięli na siebie Burmistrz Biecza, Gorlic przy naszym udziale inwestycyjnym, m.in. pokrywanie kosztów budowy windy czy adaptację pomieszczeń.

Jury konkursu stanowili: Stanisław Hübner, Barbara Sterzel oraz Jerzy Knot. Nagrody ufundowali: Rafał Kukla – burmistrz Gorlic, Karol Górski – starosta powiatu gorlickiego, Wacław Ligęza – burmistrz Bobowej, Mirosław Wędrychowicz – burmistrz Biecza Czesław Rakoczy – wójt Gminy Lipinki, Ryszard Guzik – wójt Gminy Gorlice, Jerzy Wałęga – wójt Gminy Moszczenica, Kazimierz Krok – wójt gminy Łużna, Jerzy Morańda – wójt gminy Ropa, Dymitr Rydzanicz – wójt gminy Uście Gorlickiego, Małgorzata Małuch – wójt gminy Sękowa.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy