Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowa jako jeden z pięciu samorządów w Polsce został nagrodzony za rozwiązania energetyczne

Autor: Dominik Gębarowski
W ostatnich dniach października gmina Bobowa, jako jeden z pięciu samorządów w Polsce, została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Samorząd Przyjazny Energii” zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

O nagrodzie opowiada burmistrz Bobowej Wacław Ligęza: – Nasza gmina została wyróżniona przez kapitułę Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej jako samorząd przyjazny środowisku. Przede wszystkim wzięto pod uwagę to, że w gminie Bobowa powstało wiele nowych punktów świetlnych z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dokonując też różnych inwestycji zlikwidowaliśmy wiele linii napowietrznych, które stanowiły pewne zagrożenie. Do dzisiaj mamy w pamięci pożar jaki wybuch kilkanaście lat temu w naszym mieście. Straż była wtedy bezradna bo pajęczyna linii energetycznych powodowała, że nie można było rozłożyć drabiny strażackiej. Stąd podjęliśmy działania aby znaczną część sieci elektrycznej przenieść do ziemi a pozostałe okablować, co znacznie poprawiło kwestię bezpieczeństwa mieszkańców. Ponad to kapituła wzięła pod uwagę również naszą troskę o dobrą współpracę z przedsiębiorcami i mieszkańcami w zakresie energetyki. Staramy się stwarzać do tego dobre warunki, a więc poprawiać zasilanie, zapewniać odpowiednią moc tak aby energia o właściwym napięciu mogła docierać do każdego domu. Doceniono także uzbrojenie strefy ekonomicznej, gdzie dzięki dobrej współpracy z firmą Tauron udało się doprowadzić nowoczesną a zarazem zapewniającą odpowiednią moc linię energetyczną. Cieszymy się, gdyż dostrzeżono że samorząd w Bobowej sprzyja tym wszystkim nowoczesnym i ekologicznym inwestycjom. Nie tak dawno zastosowaliśmy innowacyjne i nowatorskie rozwiązanie dotyczące fotowoltaiki, gdzie wykorzystujemy odnawialne źródła energii a w tym wypadku energie słoneczną. Na budynku oczyszczalni ścieków zostało zamontowane wiele paneli fotowoltaicznych dzięki czemu obniżamy koszty związane z funkcjonowaniem oczyszczalni przede wszystkim stanowią one alternatywne źródło energii bo przecież czasem może się zdarzyć się coś nadzwyczajnego gdzie tej energii może braknąć, mamy więc zapas. Komisja stwierdziła, że nasza gmina jest odpowiednio zabezpieczona na najróżniejsze wypadki ponieważ posiadamy w wielu strategicznych miejscach agregaty prądotwórcze, które w razie sytuacji kryzysowych potrafią zapewnić nam energię.

Oprócz pamiątkowej statuetki, burmistrz Bobowej odebrał także czek o wartości 15 000złotych, który zostanie przeznaczony na dalsze wsparcie innowacyjnych rozwiązań energetycznych w gminie Bobowa. Warto dodać, że patronat honorowy nad konkursem sprawował Minister Energetyki, który był także uczestnikiem konferencji oraz gali rozdania tytułów.

fot. ilustracyjne (ogniwa fotowoltaiczne na budynku oczyszczalni w Bobowej)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy