Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobowskie obchody pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem poseł Bartuś

Autor: Dorota Pietrzak
Dokładnie tydzień temu 1 marca, obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Za sprawą zorganizowanego przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa wydarzenia mieszkańcy miasta i gminy Bobowa mieli okazję oddać cześć i chwałę cichym bohaterom.

Uroczyste obchody przygotowano w sali widowiskowej “Koronka” znajdującej się przy rynku w Bobowej. Wśród przybyłej widowni warto wspomnieć obecność pani Poseł na Sejm RP Barbary Bartuś, przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisław Tabisia, radnych z terenu gminy i miasta Bobowa oraz samych mieszkańców.

Wydarzenie o godz. 16:00 rozpoczęła powitaniem oraz przybliżeniem historii Żołnierzy Niezłomnych p.o. dyrektora Beata Król. Tuż po dyrektor CKiP gminy Bobowa na scenie pojawili się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Zawodowych, którzy zaprezentowali obecnym podniosłą część artystyczną upamiętniającą bohaterskie czyny Żołnierzy Wyklętych. Zespół muzyczny w składzie: Alina Maciaszek, Kinga Pater, Wiktoria Chmielowska, Ewelina Szura i Dominik Żarnowski oraz nauczycielka Agnieszka Gołyźniak przygotowali pieśni o charakterze patriotycznym, wprowadzające wszystkich w sentymentalny nastrój. Natomiast młodzi aktorzy z Zespołu Szkół Zawodowych zaprezentowali na scenie poetyckie przedstawienie ku czi Niezłomnych. Aktorskie role odegrali: Natalia Kłapacz, Julia Szczepanek, Dominika Szczepanek, która wcieliła się w postać Inki, a także Piotr Dębosz i Damian Serafin w rolach milicjantów. Uczeń ZSZ Daniel Mucha odczytał Apel Poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych. W tym samym czasie zostały złożone znicze pod fotografiami poległych. Zabrzmiał także utwór “Cisza” w wykonaniu kapelmistrza Orkiestry Dętej z Bobowej- Stefana Króla w towarzystwie Marka Sobola oraz Jana Zięby. Wydarzenie zakończyło uroczyste odśpiewanie Hymnu Narodowego przez zebranych gości.

– Poprzez to wydarzenie chcieliśmy upamiętnić tych, którzy oddali swe życie za wolność Polski – powiedziała naszemu portalowi Beata Król, p.o. CKiP Gminy Bobowa. – Bardzo się cieszę, że młodzież tak chętnie zaangażowała się w organizację naszych lokalnych obchodów. Myślę, że wywołała to chęć docenienia wspominanych w tym dniu bohaterów – Żołnierzy Wyklętych, wśród których nie brakowało ich rówieśników.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 roku polski parlament w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

fot. Jacek Kieroński

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy