Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rozpoczęcie działalności już w „jednym okienku”. Bez konieczności wizyty w ZUS

Autor: Duda Justyna
Od 20 maja rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest jeszcze prostsze. Obowiązek kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych celem zgłoszenia ubezpieczenia został zastąpiony jedną wizytą w Urzędzie Gminy lub Miasta, którego pracownicy przyjmować będą dokumenty zgłoszeniowe przeznaczone dla ZUS.
Urząd Miejskie w Bobowej

To niebywałe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy musieli w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym terminie zgłaszać się bowiem należy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a członków rodziny – do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzięki zmianom osoba rejestrująca działalność załatwi wszelkie formalności w tzw. jednym okienku, odwiedzając o jeden urząd mniej. Osoba prowadząca działalność gospodarczą załatwi w urzędzie miasta lub gminy nie tylko zgłoszenie do ubezpieczeń. Będzie mogła zawiadomić o zmianie danych w dokumentach zgłoszeniowych (np. zmianie adresu), a także wyrejestrować siebie i członków rodziny z ubezpieczenia. W urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca złoży formularze ZUS: ZUA, ZZA, ZCNA, ZIUA i ZWUA.

W niektórych sytuacjach kontakt z ZUS nadal będzie konieczny. Tylko w Zakładzie można zmienić dane dotyczące tytułów do ubezpieczeń i terminów ich powstania, a także rodzajów ubezpieczeń. Zgłoszenia pracowników, zleceniobiorców lub współpracowników też trzeba dokonać bezpośrednio w ZUS.

Oczywiście nadal da się zarejestrować firmę całkowicie online i przesyłać dokumenty zgłoszeniowe do ZUS przez internet. Taka opcja jest dostępna dla osób, które mają płatny podpis elektroniczny albo darmowy profil zaufany ePUAP.

fot. ilustracyjne

mIMG_3388_urzadmiejski_BOBOWA

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy