Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Grad niszczył auta, uprawy i sady. Dzisiaj mieszkańcy liczą szkody! (TV)

Autor: Duda Justyna
Wczorajszego popołudnia (tj. 27 czerwca br.) przez teren gminy Bobowa przeszła potężna nawałnica z gradem. Spadający z nieba grad, wielkości nawet ok. 3-4cm, nie tylko uszkodził uszkodził auta, zniszczył uprawy ale także wybijał szyby. Towarzyszące zjawisku porywy wiatru powaliły również drzewo w Stróżnej.

Synoptycy już od rana, we wtorek 27 czerwca ostrzegali przed nadchodzącymi burzami z możliwymi silnymi opadami deszczu oraz gradu. Niestety prognozy sprawdziły się a przez teren gminy Bobowa przeszła około godziny 16:30 potężna nawałnica z gradem. Największe skutki opadów deszczu i gradu odczuwali mieszkańcy Siedlisk, Sędziszowej, Beredechowa, Brzany oraz częściowo Bobowej. Mniejsze nasilenie opadów miało miejsce w Stróżnej czy Wilczyskach.

– Usłyszałam tylko bardzo głośne dudnienie w dach, gdy zerknęłam za okno było już biało – mówi jedna z naszych czytelniczek. – Można było mieć wrażenie, że z nieba lecą lodowe jajka. Na szczęście samochód miałam w garażu, więc zniszczyło mi tylko uprawy oraz niektóre krzewy w sadzie. Grad był na tyle duży, że rozbił szybę w letniej altance.

– Grad zastał mnie a właściwie mój samochód, gdy byłem w sklepie – dodaje mieszkaniec Siedlisk (gmina Bobowa). – Próbowałem szybko odjechać i uciec pod jakieś zadaszenie ale to był moment. Niestety na dachu jak i masce mam kilka wgłębień. Dobrze, że szyby i plastiki przetrwały.

Przechodząca nad regionem ulewa z burzą i gradem powaliła także drzewo w miejscowości Stróżna. Do usunięcia drzewa, które zagrażało użytkownikom drogi powiatowej Szalowa-Stróżna-Jankowa zadysponowano OSP Stróżna. Przy zdarzeniu pracowało 5 druhów.

Pomoc w usuwaniu skutków gradobicia w przypadku samochodów proponuje firma S-­Point.

– Nasza firma od lat specjalizuje się w usuwaniu skutków gradobicia poprzez usuwanie wgnieceń bez lakierowania – mówi Andrzej Szepieniec, współwłaściciel firmy S-Point zajmującej się usuwaniem skutków gradobicia na samochodach. – Zaletami tej technologi naprawy jest nie tylko czas naprawy ale także stan samochodu po naprawie nie odbiegający od stanu z przed naprawy (brak wymienianych elementów, brak ingerencji w konstrukcje oraz zabezpieczenia anty korozyjne karoserii). Dodam, że z napraw w naszym warsztacie korzysta większość dilerów w Krakowie i okolicach co jest dowodem na to, że świadczone przez nas usługi są wykonywane na najwyższym poziomie. Jeśli macie Państwo szkodę gradową wystarczy zadzwonić do nas pod numer 12 307 55 77 lub 796 777 677. Na pewno szybko uda się usunąć wgniecenia. Dzięki temu, że współpracujemy z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi istnieje możliwość likwidacji szkody bezgotówkowo!

– O swoje samochody podczas nawałnic mogą być względnie spokojni właściciele pojazdów posiadających dodatkowe ubezpieczenie autocasco – tłumaczy Tomasz Romaszko, właściciel TR Ubezpieczenia znajdującej się przy ulicy Mickiewicza 9 w Gorlicach. – Autocasco obejmuje szkody związane z działaniem sił natury. Jeśli posiadamy autocasco wystarczy zgłosić szkodę i poczekać na rzeczoznawcę. Wobec tego jaki mamy klimat, a zjawiska gradobicia mogą być częstsze na pewno warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie pojazdu.

Niestety Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB wydał kolejne ostrzeżenie dla województwa małopolskiego: wieczorem dnia 28.06 jak i w nocy z 28 na 29 czerwca prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu (od 20 do 30mm) oraz porywami wiatru nawet do 85km/h. Lokalnie może wystąpić grad.

Film z nawałnicy w Bobowej (autor zdjęć Sebastian Broniek)

fot. czytelnicy (M.Szczepanek, M. Zarzycka, S.Broniek, A. Gnutek, J. Żaba, OSP STRÓŻNA, własne)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy