Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kapliczka w Wilczyskach z kolejną dotacją od małopolskich radnych

Autor: Jakub Oślizło
Kwotę 340 tys. złotych z budżetu województwa małopolskiego przeznaczono decyzją radnych na kolejną edycję programu "Kapliczka Małopolski 2017". Do dofinansowania zakwalifikowano 64 przydrożne krzyże i figury, a wśród nich kapliczka św. Floriana z 1888 r. położona nieopodal drogi wojewódzkiej nr 981 w Wilczyskach.

W poniedziałek 29 maja br. podczas XXXVI sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęto jednogłośnie uchwałę, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie programu Kapliczka Małopolski 2017. Cieszy fakt, że co roku decyzją radnych wojewódzkich wzrasta kwota, która jest do podziału między wnioskujących. W latach poprzednich było to: 250 tys. zł w 2015 roku, 300 tys zł. w roku ubiegłym a teraz jest to już 340 tys. złotych. Dzięki tej kwocie uda się uratować aż 64 przydrożne krzyże i kapliczki. Mieszkańców gminy Bobowa, a zwłaszcza Wilczysk może cieszyć fakt, że kapliczka o najstarszej w tej miejscowości historii odzyska dawny blask.

– Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zapomnieć o kapliczkach, które wpisały się już na dobre w krajobraz Małopolski – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego. – Zawieszone na drzewach, postawione przy drogach czy szlakach turystycznych stanowią zapis historii, świadectwo wiary i często zachwycające przykłady sztuki ludowej. Trzeba je chronić przed niszczącym działaniem czasu.

Warto przypomnieć, że w konkursie „Kapliczki Małopolski” mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki – zarówno te zabytkowe, jak i te nie wpisane do rejestru, ale ważne dla lokalnych społeczności. Co ważne, samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami.

Kompleksowa renowacja murowanej kapliczki przydomowej z 1888 r. położonej w Wilczyskach – etap II została wsparta kwotą 4 tysięcy złotych. Z powiatu gorlickiego o środki w ramach tego samego programu skutecznie aplikowała także gmina Uście Gorlickie, która wykona remont kapliczki przydrożnej w Gładyszowie.

Czytaj także: Kapliczka św. Floriana w Wilczyskach doczeka się remontu

fot. Łukasz Kieroński (stan kapliczki w dn. 29 maja 2017 roku)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy