Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Prezydent odznaczył Józefa Gucwę Złotym Krzyżem Zasługi (TV)

03.07.2017 Autor: Duda Justyna
Wczorajsza (tj. 02 lipca br.) Biesiada u Bartnika w Stróżach była okazją do wręczenia Złotego Krzyża Zasługi, nadanego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Józefowi Gucwie z Bobowej. Odznaczenie to zostało ustanowione w 1923 roku a nadawane jest osobom, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków.

Odznaczenie mogą otrzymać również obywatele wyróżniający się ofiarną działalnością publiczną, niesieniem pomocy oraz działalnością charytatywną. W przypadku Józefa Gucwy to właśnie działalność społeczna miała ogromne znaczenie w otrzymaniu tego wybitnego odznaczenia. Pan Józef od lat jest znany w naszym regionie jako kolekcjoner nie tylko motocykli i samochodów ale również przedmiotów historycznych. Bobowski pasjonat historii wielokrotnie organizował wystawy otwarte dotyczące pamiątek żydowskich jak i wojennych. Był współorganizatorem inscenizacji i rekonstrukcji przedstawianych w Grybowie, Bobowej czy Gorlicach. Bez reszty zaangażowany jest w lokalne wydarzenia i przedsięwzięcia propagujące historie. Co roku, w dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej przygotowuje w Bobowej tuż przy swojej lodziarni specjalną instalację przypominającą to tragiczne dla naszego narodu zdarzenie.

Złoty Krzyż Zasługi dla Józefa Gucwy podczas oficjalnego otwarcia Biesiady u Bartnika, odznaczonemu przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wręczyli: poseł na Sejm RP Jan Duda, senator Stanisław Kogut, burmistrz Bobowej Wacław Ligęza oraz prezes Sądeckiego Bartnika Janusz Kasztelewicz, który osobiście zabiegał o odznaczenie pana Józefa, jak również przygotował kompletny wniosek.

– Czuje się bardzo doceniony – mówił tu po wręczeniu odznaczenia Józef Gucwa. – Jest to dla mnie nagroda bardzo cenna, zwłaszcza że 5 lat temu otrzymywałem Srebrny Krzyż Zasługi a teraz jest to już złoty. Jestem bardzo wdzięczny panu Januszowi Kasztelewiczowi, który przygotował wniosek jak i listę zasług, jak również burmistrzowi Bobowej, który występował jako wnioskujący do wojewody o moje odznaczenie. Lista zasług była długa ponieważ nie każdy może takowe odznaczenie otrzymać. Na fakt przyznania mi tytułu na pewno miała wpływ działalność społeczno – historyczna.

Panu Józefowi na scenie towarzyszyła drużyna ze Stowarzyszenia Historycznego 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – Nowy Sącz wrzesień 39. Później członkowie grupy rekonstrukcyjnej przygotowali podczas Biesiady u Bartnika stanowisko mobilizacyjne, które składało się ze szpitala polowego, sztabu oraz kuchni. Wszyscy chętni poborowi otrzymywali przepyszne krówki z logiem Sądeckiego Bartnika.

Film z wręczenia odznaczenia.

Bobowa: inscenizacja Stanu Wojennego

Instalacja z okazji VII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej wykona przez Józefa Gucwę w Bobowej.

fot. Dominik Gębarowski

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)