Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Przed czym chroni autocasco?

Autor: Mateusz Książkiewicz
OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. W kwestii pozostałych ubezpieczeń kierowcy mają wolną rękę. Niejednokrotnie uważają je za zbędny wydatek – oczywiście do momentu, gdy dochodzi do zdarzenia skutkującego w szkody, których polisa OC nie obejmuje zakresem ochrony.
Jak wybrać polisę AC?

Autocasco – w skrócie AC – należy do grona dobrowolnych ubezpieczeń pojazdów mechanicznych. Ma za zadanie chronić pojazd oraz jego wyposażenie na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia bądź kradzieży. W ramach przypomnienia warto tu nadmienić, iż zakres ochrony gwarantowany przez OC jest zupełnie inny – zabezpiecza właściciela pojazdu przed pokrywaniem kosztów odszkodowań wobec osób trzecich z własnego majątku. Świadczenie wypłacane z tytułu OC nie trafia do kieszeni kierowcy, który spowodował szkody związane z ruchem posiadanego przez niego pojazdu – otrzymują je osoby poszkodowane wskutek takiego zdarzenia.

Polisa AC – zakres ochrony

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy AC różniące się zakresem ochrony, dlatego też kupując ubezpieczenie samochodu z www.ubezpieczeniaonline.pl, trzeba mieć na względzie indywidualne wymagania i preferencje. Standardowo autocasco zabezpiecza na okoliczność szkód wynikających z:

Należy jednak pamiętać, iż poszczególne firmy wcale nie muszą definiować określonych pojęć w jednakowy sposób, dlatego też przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. W OWU zawarty jest szczegółowy zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wyjaśnione jest to, co dany ubezpieczyciel rozumie przez konkretne pojęcia jak np. uszkodzenie pojazdu czy kradzież.

Ponadto w OWU wymienione są zdarzenia wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej. Na odszkodowanie z polisy AC nie ma co liczyć w przypadku m.in.:

Od czego zależy cena autocasco?

Obecnie kierowców interesuje obecnie nie tylko to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC, ale również cena polisy AC – w 2017 r. znacząco podrożały oba te ubezpieczenia, co jest głównym powodem, dla którego wielu właścicieli pojazdów mechanicznych rezygnuje z wykupienia autocasco. Jak informuje serwis wyborcza.biz, przeciętna cena polisy AC wynosi ok. 1060 zł. W 2016 r. na nabycie takiego ubezpieczenia zdecydowało się ok. 6,2 mln kierowców, co oznacza, że autocasco posiada co czwarty pojazd w Polsce.

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest uzależniona od takich czynników jak:

Jak znaleźć najlepszą polisę AC?

Aby znaleźć korzystną dla siebie polisę AC, kierowca powinien porównać możliwie jak najwięcej ofert, mając przy tym na uwadze:

Do zakupu polisy AC trzeba podejść kompleksowo – nie wolno kierować się wyłącznie wysokością składki, gdyż niska cena przekłada się na ograniczony zakres ochrony.

fot. ilustracyjne (archiwum własne)

Jak wybrać polisę AC?

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy