Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Prawdopodobieństwo wygrania w loterię

Autor: Mateusz Książkiewicz
Bez wątpienia, każdy gracz uczestniczy w loterii po to, żeby zdobyć jak najwięcej pieniędzy. Zgadywanie numerów nie byłoby wcale aż tak fascynujące, gdyby nie dawało ono szans otrzymać olbrzymie kwoty jako nagrody.
Gry losowe

Chociaż wynik każdego losowania jest zupełnie przypadkowy i zależy od Twojego powodzenia, jednak istnieje określone prawdopodobieństwo wygrania. O tym prawdopodobieństwie opowiemy w danym artykule.

Jakie są Twoje szansy na wzbogacenie się z loteriami numerycznymi?

Jeżeli sprawdzisz właściwości poszczególnych loterii typu lotto online, zobaczysz, że prawdopodobieństwo wygrania bardzo się różni. W większości źródeł znajdziesz dwie istotne liczby. Pierwsza charakteryzuje prawdopodobieństwo otrzymania największej wygranej, wówczas gdy druga dotyczy szansy wygrania dowolnej nagrody, oferowanej przez daną grę. Oczywiście, łatwo można zauważyć, że prawdopodobieństwo wygrania nagrody maksymalnej jest o wiele mniejsze, niż szansa na otrzymanie jednego z dostępnych prezentów. To jest absolutnie logiczne, dlatego nie musisz zastanawiać się nad taką rozbieżnością, przecież o wiele łatwiej jest wskazać poprawnie tylko jeden numer w kombinacji, aniżeli cały zestaw.

Zwróć jednak uwagę na to, że większość światowych loterii, takich jak Powerball, MegaMillions, Eurojackpot czy Euromillions oferuje swoim graczom dosyć wysokie kwoty wygranych, zarezerwowane dla graczy, którzy pomylą się tylko o jeden albo dwa numery. W niektórych loteriach, na przykład, w loterii Powerball, będziesz mógł zostać milionerem, nawet jeżeli nie odgadniesz całej wylosowanej kombinacji numerów. Dlatego, jeżeli bardzo Cię interesuje prawdopodobieństwo wygrania w wybranej grze, warto także poszukać danych o szansach otrzymania nagrody z poszczególnych kategorii.

Co ma wpływ na prawdopodobieństwo wygrania w loteriach?

Gdy będziesz szukał loterii o największym prawdopodobieństwie wygrania, nie skupiaj się tylko i wyłącznie na liczbie numerów, które należy wybrać poprawnie, żeby otrzymać nagrodę pierwszej kategorii. Nie zapomnij także zwrócić uwagę na to, jak duża jest całkowita pula numerów, z których możesz wybierać! Jeżeli dobrze zbadasz dane, dotyczące rozmaitych gier numerycznych, możesz zauważyć, że niektóre będą wymagały wyboru tylko pięciu numerów z puli, zawierającej sto numerów, a niektóre poproszą Cię o wybranie siedmiu numerów z pięćdziesięciu. I tu właśnie bardzo możliwe jest, że prawdopodobieństwo wygrania w loterię o mniejszej puli dostępnych numerów będzie wyższe pomimo faktu, że będziesz musiał odgadnąć więcej numerów.

Także pewny wpływ na Twoje szansy wygrania ma limit, ograniczający wzrost kumulacji. Z jednej strony, brak takich limitów oznacza, że największą wygrana może osiągnąć naprawdę niewiarygodnych wymiarów. Dobrym przykładem takiej gry numerycznej jest amerykańska loteria Powerball, która w tej chwili może pochwalić się rekordową wygraną o kwocie ponad 1,5 miliarda dolarów. Z innej strony, tak olbrzymi wzrost nagrody oznacza, że przez wiele losowań żadna osoba nie była w stanie uzupełnić wymaganą kombinację numerów poprawnie. W tym czasie loteria o limitowanej nagrodzie głównej mogła przeprowadzić bardzo dużo losowań, w wyniku których dziesiątki graczy mogli zostać milionerami. A więc, prawdopodobieństwo wygrania w loterię o limitowanej nagrodzie głównej zazwyczaj jest większe.

Nie oznacza to jednak tego, że należy zrezygnować z marzenia o fantastycznej wygranej. Zawsze możesz brać udział w kilku grach naraz, żeby skorzystać ze wszystkich dostępnych możliwości!

fot. archiwum własne (ilustracyjne)

Gry losowe

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy