Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Są pieniądze na wymianę kotłów w gminie Bobowa. Umowa już przekazana!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wczoraj (tj. 12 stycznia br.) w Dworze Karwacjanów w Gorlicach miało miejsce przekazanie umów gwarantujących dofinansowanie na wymianę starych pieców oraz odnawialne źródła energii. Gmina Bobowa aplikowała wraz z innymi samorządami jako Związek Gmin Ziemi Gorlickiej. Umowę o wartości 6,7 mln złotych wręczyli przedstawiciele Województwa Małopolskiego.

Wnioskodawcą oraz beneficjentem projektów „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Związku Gmin Ziemi Gorlickiej przez wykorzystanie urządzeń grzewczych na biomasę oraz Odnawialnych Źródeł Energii” oraz „Ograniczenie niskiej emisji na terenie Związku Gmin Ziemi Gorlickiej przez wykorzystanie urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz Odnawialnych Źródeł Energii” jest Związek Gmin Ziemi Gorlickiej, zrzeszający takie samorządy jak: gmina Biecz, gmina Bobowa, gmina Gorlice, miasto Gorlice, gminę Lipinki, gminę Moszczenica, gminę Ropa, gminę Sękowa, gminę Uście Gorlickie oraz gminę Łużna, będącą partnerem projektu.

Łączna wartość wspominanych powyżej projektów, dofinansowanych w ramach ramach osi priorytetowej 4 Regionalna polityka energetyczna, Działanie 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza, wynosi 7 562 874,14 zł z czego dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 6,7 mln złotych.  Podpisaną umowę z rąk wicemarszałka Stanisława Sorysa, członka Zarządu Województwa Małopolskiego Leszka Zegzdy, przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszuli Nowogórskiej oraz radnego wojewódzkiego Stanisława Pasonia odebrał przewodniczący zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej Czesław Rakoczy.

W spotkaniu, podczas którego przekazano umowy uczestniczył również burmistrz gminy i miasta Bobowa, Wacław Ligęza.

– Cieszymy się przede wszystkim z tego, że duża grupa mieszkańców zgłosiła się do tego programu – powiedział naszemu portalowi Wacław Ligęza, burmistrz gminy i miasta Bobowa. – Ostateczna kwota jaka trafi do naszej będzie ustalona, gdy nastąpi weryfikacja wszystkich zgłoszeń mieszkańców. Nie mniej, ponad 230 budynków będzie objęta tym projektem co stwarza realne szanse na zmniejszenie emisji spalin a co za tym idzie występowanie smogu. Myślę, że świadomość naszych mieszkańców dotycząca ekologii jest coraz większa. Duża część osób zdecydowała się na wymianę pieców, na piece gazowe. Oprócz programu wymiany pieców uczestniczymy w programie termomodernizacyjnym, gdzie nasza gmina będzie beneficjentem. Bez wątpienia działania te wpłyną na znaczną poprawę ochrony środowiska.

Warto dodać, że samorząd gminy i miasta Bobowa zamierza również uczestniczyć w ramach klastra energetycznego, w projekcie dotyczącym instalacji urządzeń fotowoltaicznych.

–  Nasza gmina dba nie tylko powietrze, ale również wody występujące w glebie dlatego cały czas rozbudowujemy sieć kanalizacyjno-wodociągową. Staramy się uczestniczyć aktywnie w tego typu naborach. Mam nadzieję, że przykład tak wielu mieszkańców, którzy zdecydowali się na udział w bieżącym projekcie wpłynie na decyzję pozostałych o uczestnictwie w tego typu programach, w przyszłości. – dodał włodarz gminy i miasta Bobowa.

Piątkowe spotkanie w Dworze Karwacjanów, było okazją do przekazania umów także finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego dla uzrdowiska Wysowa-Zdrój ( dofinansowanie 5,4mln zł) oraz remont dworca kolejowego wraz z otoczeniem w Bieczu (1,8 mln zł).

fot. Mateusz Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy