Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Apel bobowskich pszczelarzy!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Zarząd Koła Pszczelarzy w Bobowej oraz jego członkowie zwracają się z apelem do Rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach. Proszą także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami w nadchodzącym sezonie rolniczym 2018 r.

Przejawem troski o życie pszczół, niech będzie zastosowanie poniższych reguł:

  1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne
  2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji
  3. Stosować powyższe zabiegi po zakończonych lotach pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegu na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.
  4. Stosując powyższe zabiegi ochrony, należy uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji ogrodów oraz kierunek wiatrów (chodzi o znoszenie cieczy roboczej a w związku z tym podtruwanie nektaru).
  5. Dobierając do zabiegów preparaty o możliwie krótkim okresie karencji, (kilka naście godzin) choć i te nie do końca chronią pszczoły przed zatruciami, gdyż dotychczas nie wynaleziono całkowicie bezpiecznego dla pszczół szczególnie w przypadkach środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Wszelkie nieprawidłowości będą zgłaszane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie.

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu waszych plonów  o ok. 30-40%, a nam pszczelarzom, ekologiczne produkty  w postaci miodu, pyłku czy kitu pszczelego.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy