Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wakacje „nie tylko” z Chopinem. Młodzi muzycy zwiedzili Warszawę

Autor: Mateusz Książkiewicz
Pod koniec czerwca uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej wraz z opiekunami udali się na 4- dniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd młodzieży do stolicy był możliwy dzięki projektowi "Wakacje „nie tylko” z Chopinem" realizowanemu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic.

– Mimo wczesnej pory wyjazdu (godz. 3.40) i deszczowej pogody, do stolicy wszyscy wyruszyli z uśmiechem na ustach – opowiadają uczestniczki wyjazdu Dominika Szczerba i Arkadiusz Ligęza. – Warszawa powitała nas słoneczną aurą. Na Starym Mieście spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem panem Sebastianem Łabędą i rozpoczęliśmy spacer po Warszawie. Najpierw urokliwie kamieniczki rynku, następnie piękne apartamenty ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i przemarsz Krakowskim Przedmieściem aż do Kościoła Św. Krzyża. Po drodze najwęższa kamienica w Warszawie; najkrótsza niegdyś ulica w Warszawie; Gnojna Góra; pomniki: Małego Powstańca i Szewca Jana Kilińskiego, Adama Mickiewicza, hotel Bristol, Uniwersytet Warszawski, pomnik Mikołaja Kopernika i Grób Nieznanego Żołnierza oraz opowieści o miejscach związanych z naszym najwybitniejszym kompozytorem – Fryderykiem Chopinem.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które w niezwykle interesujący sposób wprowadza w atmosferę powstańczej Warszawy. Pokazuje nie tylko militarne zmagania żołnierzy AK, ale także życie codzienne cywilów. Młodzież oprócz zwiedzania muzeum oglądnęła film „Miasto Ruin”, realizację pierwszej w Polsce cyfrowej rekonstrukcji miasta zniszczonego w 1945 roku. Na pewno obecność w tym szczególnym miejscu na długo pozostanie w  pamięci wszystkich uczestników wyjazdu.

Drugi dzień pobytu w Warszawie to dwugodzinna wizyta w Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz przepięknych, pełnych zieleni i kwiatów ogrodach wilanowskich, następnie Łazienki Królewskie, gdzie znów wróciliśmy w czasy stanisławowskie. Wielką atrakcją okazały się tutaj wiewiórki karmione z ręki przez spacerujących. Po zwiedzeniu Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Pałacu Myślewickiego pan przewodnik skierował grupę pod pomnik F. Chopina na obowiązkowe zdjęcie i wyruszyliśmy na Stare Powązki, aby wśród pochowanych zasłużonych Polek i Polaków odnaleźć groby rodziców i rodzeństwa Chopina. Mimo zmęczenia dzień zakończyliśmy w sposób bardzo aktywny – w Pałacu Ostrogskich, czyli dzisiejszym interaktywnym Muzeum Fryderyka Chopina. Wiedzę o kompozytorze  zdobywaliśmy ucząc się poprzez zabawę.

Trzeci dzień pobytu w stolicy to wyjazd do Żelazowej Woli, a w niej wspaniały park, dworek, w którym przyszedł na świat mały Frycek, 20- minutowy film dokumentalny o życiu i twórczości Chopina oraz piękny koncert w wykonaniu Kamila Pacholca – laureata wielu międzynarodowych konkursów. W drodze powrotnej kościółek w Brochowie  – miejsce chrztu kompozytora, w którym znajduje się udokumentowany przez ówczesnego proboszcza zapis tego obrzędu  oraz  znajdujące się w pięknym nowoczesnym  budynku  Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Muzeum jest miejscem, w którym można poznać historię oraz kulturę żydowską. Jak przystało na mieszkańców gminy Bobowej z pozytywnym rezultatem szukaliśmy w nim informacji na temat naszego ongiś żydowskiego miasteczka. 

Dzień czwarty to dzień powrotu. Jeszcze udział w mszy św. w  Kościele p.w. św. Stanisława Kostki, Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki oraz koncert fortepianowy w Łazienkach Królewskich. Przy fortepianie Julia Kociuban, a my wśród tysiąca słuchających na trawie.

Koordynatorem wycieczki do Warszawy z ramienia Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic była Anna Durlak- Ligęza. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Bobowa.

Materiał oraz fotografie: Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Sędziszowa i Okolic 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy